Americká vláda se po několikaměsíčním vyjednávání v principu dohodla se švýcarskou bankovní skupinou UBS na urovnání sporu ohledně daňových úniků. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti, které v tomto případě jedná jménem Spojených států.

Soudce federálního soudu na Floridě Alan Gold řekl, že důkazní líčení, které mělo začít v pondělí, se přesouvá na 10. srpna. Čeká se ještě na oficiální oznámení o dosažení dohody, o němž budou obě strany sporu informovat 7. srpna.

 

Vyjednávání končí

"Oznamuji soudu, že obě strany sporu v hlavních bodech v principu dosáhly dohody. Zbývají ještě některé otázky, které je třeba vyřešit, a my předpokládáme, že budeme schopni je vyřešit v průběhu nadcházejícího týdne," řekl právní zástupce ministerstva Stuart Gibson.

Oznámení o dosažení dohody předcházely měsíce vyjednávání, během nichž se americké úřady snažily překonat přísné zákony o bankovním tajemství, jimiž se řídí švýcarské banky. Američané usilovali o to, aby jim UBS předala jména tisíců bohatých klientů z USA, u nichž má podezření na daňové úniky. Američtí vyšetřovatelé předpokládají, že tito lidé služeb švýcarské banky využívali proto, aby s její pomocí schovali část majetku, a vyhnuli se tak doma v USA placení daní.

Celkem by podle agentury AP mohlo jít asi o 52 000 klientů. UBS i švýcarská vláda zatím tvrdily, že jména klientů nelze odkrýt, aniž by byl porušen letitý švýcarský zákon o bankovním tajemství. K případu bude zřejmě ještě hovořit americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a švýcarská ministryně Micheline Calmyová-Reyová.