Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června proti květnu zvýšily o 10,24 miliardy korun na 933,1 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 133,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 4,47 miliardy korun na 975,1 miliardy Kč. Jednodenní vklady domácností meziročně vzrostly o více než 102 miliard korun na 772,9 miliardy Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o téměř 122 miliard korun na 454,9 miliardy Kč. Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v červnu zpomalil na 7,1 procenta z květnových 7,3 procenta.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v ČR také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru