Čistý zisk energetické společnosti Royal Dutch Shell se ve druhém čtvrtletí propadl meziročně o 70 procent. Firma to ve čtvrtek oznámila ve své zprávě. Výsledky byly výrazně ovlivněny meziročním poklesem cen ropy, uvedla agentura Reuters.

Čistý zisk Shell ve druhém čtvrtletí činil 2,34 miliardy dolarů (asi 42,5 miliardy korun). Loni firma za stejné období vydělala 7,9 miliardy dolarů. Shell definuje čistý zisk s ohledem na běžné náklady na dodávky (cost of supply, CCS), kde nebere v úvahu nerealizované zisky nebo ztráty v souvislosti se změnami ocenění zásob.

Bez vlivu jednorázových účetních položek činil čtvrtletní zisk Shellu 3,15 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že tento zisk bude činit 2,55 miliardy dolarů.

Generální ředitel Shellu Peter Voser v prohlášení uvedl, že po energetických zdrojích je v současnosti slabá poptávka a firma v nejbližší době oživení neočekává.
Společnost uvedla, že v první polovině roku ušetřila náklady ve výši 700 milionů dolarů. Od 1. června firma navíc zrušila pětinu svých manažerských pozic.

Cena ropy

Pokles zisku odráží změny v cenách ropy. Ve druhém čtvrtletí stál barel v průměru kolem 60 dolarů, zatímco v prvním se jeho cena pohybovala kolem 45 dolarů. V druhém čtvrtletí roku 2008 se barel ropy prodával v průměru kolem 120 dolarů.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru