Poptávka po hypotékách po letech hojnosti ochabla. Definitivní potvrzení přinášejí nové údaje ministerstva pro místní rozvoj, podle kterých objem nově poskytnutých hypoték v prvním pololetí klesl meziročně o třetinu na 39,7 miliardy korun.

Počet nových hypoték se snížil o 30,4 procenta na 23.602.

Potvrzují se tak výsledky ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje prodeje celkem devíti tuzemských bank.

Poptávka podle odborníků letos ochabla kvůli celkovému zhoršení stavu ekonomiky i zpřísnění podmínek ze strany bank. "Lidé jsou možná až příliš ovlivněni zprávami o poklesu cen nemovitostí, a pokud nepotřebují akutně řešit své bydlení, tak to nedělají," okomentoval situaci generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů fyzickým osobám od roku 1995 do konce června 2009 činí 427 088 v objemu 623 mld. Kč. Z hlediska objemu poskytnutých hypoték byl v meziročním srovnání nejmenší pokles v Jihomoravském (25,6 %) a Zlínském kraji (26,2 %). Naopak nejvíce pokles Jihočeský (48,4 %) a Středočeský kraj (44,4 %).

Pokud by útlum hypoték pokračoval, tak by objem nových hypotečních úvěrů nemusel za celý rok překonat podle odhadů ani 75 miliard korun. To by byla zhruba úroveň roku 2005. V loňském roce přitom banky poskytly hypotéky za 114 miliard korun a předloni dokonce za rekordních 142 miliard korun. Podle Sadila letos v květnu a červnu ale přišlo oživení zájmu o hypotéky.

Hypotéku si bere jen ten, kdo musí

Zájemci o hypotéky si podle analytiků více vybírají. "Současná situace vyšších úrokových sazeb má některé zajímavé aspekty, neboť vede k vyšší informovanosti klientů. Klienti se častěji zajímají o výhodnosti konkrétních nabídek," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

K dalším důvodům, které vedou potenciální klienty, aby s hypotékou počkali, patří hlavně klesající ceny bydlení na trhu, když lidé očekávají ještě další pokles cen. Dalším důvodem je větší opatrnost v době, kdypřibývá počet lidí bez práce a na Česko dopadají důsledky ekonomické krize.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru