Japonské automobilky Honda Motor a Nissan Motor vykázaly v prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu pokles provozního zisku o téměř 90 procent. Překvapily však analytiky, protože se navzdory slabé poptávce udržely v černých číslech. Vyplývá to z výsledků, které ve středu firmy zveřejnily.

Provozní zisk Hondy, jež je druhou největší japonskou automobilkou po rivalovi Toyota Motor, se ve čtvrtletí propadl o 88 procent na 25,2 miliardy jenů (necelých pět miliard Kč). Analytici přitom podle agentury Reuters počítali se ztrátou 106 miliard jenů. Tržby se snížily o 30 procent na zhruba dva biliony jenů.

Čistý zisk Hondy ve čtvrtletí klesl na 7,6 miliardy jenů ze 173,4 miliardy před rokem. V celém finančním roce nyní firma očekává provozní zisk 70 miliard jenů a čistý zisk 55 miliard jenů. V předchozí prognóze přitom počítala s provozním ziskem deset miliard jenů a čistým ziskem 40 miliard jenů.
Nissan, který je třetím největším výrobcem automobilů v Japonsku, vykázal pokles provozního zisku o 86 procent na 11,6 miliardy jenů, ačkoli analytici čekali ztrátu 117 miliard jenů. Tržby klesly o 36 procent na 1,51 bilionu jenů. Firma potvrdila, že v celém roce počítá s provozní ztrátou 100 miliard jenů.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru