Česká republika vítá pondělní vyjádření solidárního postoje Evropské unie v otázce zavedení kanadských víz. Klíčové však je, aby EU dala Kanadě najevo, že by se měla vrátit k předchozí bezvízové praxi. Na úterní schůzce se na tom shodli český premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. Kanada se už podle Fischera rozhodla, že čeští občané budou moci vyplňovat jen zjednodušené vízové dotazníky.

"Shodli jsme se na tom, že klíčové slovo není manifestovaná solidarita ze strany všech států Evropské unie. Klíčové slovo je, aby unie dala najevo, že Kanada by se měla vrátit k původní bezvízové praxi," řekl po schůzce s hlavou státu premiér Fischer. Oba politici se podle něj shodli i na tom, aby česká diplomacie se v této věci co nejvíce zasazovala za vyšší komfort pro české občany, kteří nyní musí o kanadská víza žádat na velvyslanectví ve Vídni.

Země Evropské unie v pondělí na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily "velmi silnou solidaritu" Česku ve sporu s Kanadou ohledně víz. Ottava je nedávno vůči ČR obnovila kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky. Ministři však vůbec nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany. K takovému kroku se musí vyjádřit Evropská komise, její zpráva je očekávána v září.

Rady ohledně sestavování rozpočtu Klaus nedával

Fischer se s Klausem bavil i o dalších diplomatických tématech. Prezident prý zopakoval své stanovisko, že s případnou ratifikací lisabonské smlouvy počká až na výrok českého Ústavního soudu, na který se chystá obrátit skupina senátorů.

Premiér a prezident se také bavili o možném rušení některých zastupitelských úřadů s ohledem na hospodářskou krizi a potřebu šetřit. Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka k tomu ČTK řekl, že zatím neexistuje definitivní rozhodnutí, ve kterých zemích ČR ukončí práci svých zastupitelských úřadů.

Ekonomika a nepříznivá poslední makroekonomická předpověď, podle níž by schodek rozpočtu mohl dosáhnout až 209 miliard, pak byly nejdůležitějším vnitropolitickým tématem schůzky hlavy státu s předsedou vlády. "Rady mi ohledně sestavování rozpočtu nedával, samozřejmě jsme se dotkli praxe, hovořili jsme o zkušenostech, kterou jsme sdíleli v 90. letech," poznamenal Fischer.

Kabinet si od příštího pondělí vezme dvoutýdenní letní volno.