Petrochemická společnost Unipetrol očekává v letošním druhém čtvrtletí meziroční pokles výroby i prodejů a záporný provozní zisk. Od dubna do června firma předpokládá snížení objemu ropy ke zpracování o 28 procent na 848.000 tun. Podnik o tom informoval v tiskové zprávě.

Za celé pololetí se podle odhadů firmy objem ropy ke zpracování sníží o 15 procent.

Výsledky podle Unipetrolu ovlivnily plánovaná odstávka v kralupské rafinerii a nárůst cen ropy. Působil i silnější kurz české koruny vůči dolaru a snižování rafinérské marže.

"Představenstvo odhaduje, že (provozní zisk) EBIT bude za druhé čtvrtletí 2009 pravděpodobně záporný, zatímco (zisk před zahrnutím daní, odpisů a úroků) EBITDA bude kladná," uvedl Unipetrol.

Prodej paliv a ostatních rafinérských produktů by podle odhadů společnosti měl ve druhém čtvrtletí meziročně klesnout o 18 procent na 592.000 tun, za celé pololetí ovšem sestoupí jen o šest procent. Prodej petrochemických produktů by se měl od dubna do června snížit o 16 procent na 437.000 tun, což představuje pololetní meziroční pokles o 12 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru