Americká Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) připravuje zprávu, která má prokázat, že na prudké výkyvy cen ropy má značný vliv role spekulantů. Napsal to v úterý ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Podle něj by zpráva měla být hotova v srpnu. Úlohu spekulantů na vývoj cen ropy a dalších aktiv už zkoumalo několik výborů.

Sama CFTC už se problematikou prudkých cenových výkyvů a rolí spekulantů zabývala v roce 2008. Tehdy dospěla k závěru, že prudké cenové výkyvy jsou výsledkem vztahu mezi nabídkou a poptávkou, nyní ale komisař CFTC Bart Chilton WSJ řekl, že tehdy se komise opírala o špatná data.
CFTC předběžná čísla z připravované zprávy listu neukázala a o předchozích závěrech se podrobněji bavit odmítla.

Omezení trhu

CFTC bude mít v úterý první ze tří jednání, v jejichž rámci bude zvažovat další omezení na trhu energetických a zemědělských kontraktů. Podle agentury Reuters bude jednat i o tom, zda někteří obchodníci mají mít možnost překračovat takzvané poziční limity.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru