Na Ukrajině nedaleko Kyjeva by měla vyrůst vilová čtvrť z dřevěných domů české produkce. Ukrajinský developer, který stavbu chystá, má zájem o domy české společnosti RD Rýmařov.

Tedy firmy, kterou na domácím trhu před lety proslavily "okály" a která je dnes největším výrobcem prefabrikovaných dřevostaveb v Česku.

Projekt na stavbu několika stovek domků u Kyjeva zdržela hospodářská krize, která zkomplikovala jeho financování. Podle obchodního ředitele a spolumajitele RD Rýmařov Jiřího Pohloudka ale přípravy pokračují a stavět se začne v momentě, kdy banky obnoví na Ukrajině financování investičních projektů a místní partner se dostane k úvěrům.

"V srpnu začínáme na Ukrajině stavět první pilotní dům," říká Pohloudek.

RD Rýmařov kvůli tomuto projektu dokonce chtějí na Ukrajině založit výrobní závod. Prefabrikáty na stovky domků u Kyjeva by se sice měly zpočátku vyrábět v české mateřské továrně, vzhledem k dostatku levné suroviny a levné pracovní síle na Ukrajině se ale vyplatí podle Pohloudka otevřít vlastní výrobní kapacity na východě.

Krize výrobě prefabrikovaných domů přeje, protože jsou levné. RD Rýmařov zaznamenaly v prvním pololetí rekordní prodej. Velký zájem je hlavně o nové modely se zhruba stometrovou obytnou plochou v ceně kolem dvou milionů korun. Tedy o nabídku, připravenou speciálně pro krizový trh.

I přes vysoký prodej na jaře však RD Rýmařov počítají letos s poklesem tržeb – řada investorů přepracovává své projekty: staví menší byty, odkládají připravené stavby, což se v Rýmařově projeví ve druhé půli roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru