Ze zahraničí se vrátí posledních 114 klientů cestovní kanceláře Tomi Tour, která před deseti dny ohlásila konec podnikání.

Tomi Tour nechala po ukončení činnosti v zahraničí přes 3200 klientů, hlavně na španělských ostrovech, v Turecku a v Egyptě. Jejich návrat domů hradí slovenská pojišťovna Union, u které je kancelář pojištěna. Většina klientů dokončila zájezd v původním termínu, někteří z nich ale museli za služby na místě zaplatit v hotovosti.

Otazník se vznáší nad výší náhrad, kterou obdrží klienti za zakoupené a neuskutečněné zájezdy. Pojišťovna dosud nemá jejich úplný seznam. Od cestovní kanceláře už přišly tabulky se zhruba 520 zájezdy. Obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer však minulý týden hovořil o 14 tisících lidech, kteří celkem zaplatili 160 milionů korun.

Podle Fischera dostanou všichni klienti zpět své peníze v plné výši. Kancelář je pojištěna na částku 235 milionů korun. Jak ale uvedla mluvčí pojišťovny Judita Smatanová, směrodatný bude výsledek auditu, který se nyní na objednávku pojišťovny v Tomi Tour uskutečňuje.

Auditoři prověřují, zda byl pro zavření kanceláře a ohlášení škodné události důvod. "Na základě té zprávy vyhodnotíme, zda k pojistné události došlo nebo ne," uvedla Smatanová. Pokud se ukáže, že zástupci kanceláře vyhlásili insolvenci neoprávněně, nedostanou klienti od pojišťovny nic, ústav navíc bude vymáhat po cestovní kanceláři i peníze dosud vynaložené na repatriaci.


O tom, že nejde o formalitu, svědčí rozhodnutí pražského soudu. Ten v pátek zamítl insolvenční řízení s cestovní kanceláří Tomi Tour, které navrhl majitel kanceláře Lubomír Popelář. Důvodem zamítnutí je podle soudu skutečnost, že Tomi Tour jako dlužník ve svém návrhu neuvedl srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z insolvenčního návrhu není patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru