Objem dluhopisů, které vydaly vlády či firmy v zemích z kategorie takzvaných rozvíjejících se trhů, vystoupil na nový rekord. Napsal to dnes britský list Financial Times (FT). Od začátku roku se na těchto trzích prodaly dluhopisy za zhruba 352 miliard dolarů (asi 6,3 bilionu Kč), což je o 45 procent více než ve stejném období před dvěma lety, tedy v roce 2007. Tehdy byla současná finanční krize teprve na začátku.

K oblibě těchto dluhopisů přispěla celkově lepší nálada na finančních trzích, díky níž mají investoři zájem o vyšší výnosy i za cenu vyššího rizika. Objem emisí je tak v této kategorii nejvyšší od roku 1962, kdy se začaly údaje sledovat. To je pro světovou ekonomiku dost podstatné, protože aktivita na mladých trzích ještě donedávna poněkud vázla.

Finanční krize, která se v plné síle začala projevovat koncem roku 2007, ztížila přístup k financování nejen firmám, ale i vládám. Značné problémy pociťovali emitenti právě ve střední a východní Evropě, protože mladé trhy obecně velmi tvrdě doplatily na neochotu bank půjčovat peníze.

Ačkoli červenec bývá tradičně slabým měsícem, protože řada investorů míří na dovolenou, letos je to přesně obráceně. Objem nových emisí činil zhruba 60 miliard dolarů, což z července činí druhý nejúspěšnější měsíc od začátku roku. Ačkoli zdaleka největším emitentem byla v červenci Čína, dluhopisy úspěšně umístilo také Maďarsko a Polsko.

Zvlášť v případě Maďarska je to velmi příznivý signál. Ve střední Evropě jde totiž o zemi, která na finanční krizi doplatila nejvíce. Maďaři se museli obrátit s žádostí o pomoc na Mezinárodní měnový fond a další mezinárodní instituce a nyní čerpají úvěr za desítky miliard dolarů. Peníze prostřednictvím emise dluhopisů na mezinárodních trzích si Maďarsko naposledy zajistilo v červnu 2008.

Bankéři upozorňují, že k zájmu o rizikovější dluhopisy hodně přispívá růst výnosů. Podle indexu Embi, který sestavuje banka JPMorgan, jsou výnosy z dluhopisů vydaných vládami zemí z kategorie rozvíjejících se trhů téměř o dva procentní body vyšší než u dluhopisů amerických firem s ratingem na stupni A.