Závody do vrchu připomínají už devátý den za sebou akciové trhy po celém světě a nákupní nálada investorů se projevuje i v Praze.

Pražská burza v pondělí zaútočila na tisícibodovou hranici, na které hlavní index PX letos ještě nebyl. Během dopoledne dosáhl maxima 993,7, který později trochu korigoval. Nejvýše byl PX letos začátkem května na hodnotě 982,7 bodu. V závěrečné seanci se však přiblížil maximu a zakončil na 993 bodech. Cellkově jde tak o nejlepší výsledek od loňského října.

Ještě před půlrokem byla situace opačná, když v únoru byl PX na pouhých 628,50 bodech. "Během půl roku vidíme skok nahoru o téměř 60% z těchto letošních minimálních hodnot," uvedl Tomáš Machalický ze společnosti Cyrrus.

O růst se - podobně jako v minulém týdnu - stará hlavně důlní společnost NWR, elektrárenský gigant ČEZ, se kterým se v Praze obchodovalo nejvíce a jehož akciím se podařilo v závěrečné aukci uzavřít na ceně  908,5 korun. Dařilo se i dalším titulům, třeba CETV nebo rakouské Erste.

Analytici se opatrně vyjadřují k otázce, zda se už blíží vrchol růstu pozorovaného v posledních dnech. Podle Machalického  by se tento týden mohly začít objevovat realizace zisků a trh by mohl mírně korigovat vysoké krátkodobé zisky.

Praha kopíruje svět

V Praze investoři kopírují to, co se děje i ve světě. Například v Japonsku akcie posílily na nejvyšší úrovně za dva měsíce. Světová nákaza optimismem má narozdíl od chřipkové pandemie jednoznačného „viníka": firmy hlásí hromadně lepší výsledky, než se čekalo.

Výsledková sezóna, která je zhruba za svou třetinou, zatím dává zapravdu lidem, kteří mluvili o firemním procitání z krize. 77 procent společností ohlásilo podle údajů České spořitelny výsledky nad očekávané odhady, jen 14 procent pod a v devíti procentech firem se odhadci trefili přesně. Z jednotlivých sektorů se na západoevropských trzích daří bankám, naopak v mírných ztrátách jsou automobilky.

Akciovým králem dne je však čínská společnost Sichuan Expressway, která v pondělí vstoupila na burzu v Šanghaji. Firma, která se stará o výběr mýta na dálnicích, začala růstem zhruba o 300 procent. Na tamní burze jde o první primární emisi po 11měsíční přestávce a kvůli silnému růstu burza musela obchodování s touto emisí zastavit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru