Akcie v Tokiu zahájily týden silným růstem a hlavní index zpevnil už devátým dnem po sobě. Dostal se tak nejvýše od poloviny června. K růstu přispívají výsledky hospodaření předních japonských firem a příznivá nálada na trzích v zahraničí. Na devizovém trhu se pozornost zaměřovala na nadcházející zprávu o vývoji americké ekonomiky.

Hlavní index Nikkei 225 zpevnil o 144,11 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 1,45 procenta na hodnotě 10 088,66 bodu. Index je tak nejvýše od 12. června, devět dnů za sebou naposledy zpevňoval před 21 lety. Širší index Topix vzrostl o 0,9 procenta na 928,26 bodu.

Vedle hospodářských výsledků přispívají k růstu akcií i naděje na oživení globální ekonomiky. Prudce vzhůru se vydaly také akcie dvou největších makléřských společností v Japonsku, což je Nomura Holdings a Daiwa Securities. Díky plánovaným investicím zpevnily také akcie koncernu Hitachi.

"Solidní výsledky hospodaření v USA, především v odvětví vyspělých technologií, znovu nastartovaly optimismus také ohledně domácích firem, které citlivě reagují na stav ekonomiky," podotkl k situaci na trhu hlavní analytik společnosti Toyota Asset Management Masaru Hamasaki.

Vývoj americké ekonomiky

Na devizových trzích se pozornost obchodníků zaměřovala na údaje o vývoji americké ekonomiky. Statistika o hrubém domácím produktu USA bude zveřejněna koncem týdne a očekává se od ní, že ukáže postupné zotavování největší ekonomiky světa. Vzhůru se v pondělí vydalo především euro, ale i takzvané komoditní měny. To je například australský a novozélandský dolar.

V závěru obchodování euro k dolaru zpevnilo o 0,2 procenta na 1,4234 USD a není daleko sedmitýdennímu maximu 1,4292 USD. Proti japonskému jenu euru zpevnilo o 0,1 procenta na 135 jenů.

Australský dolar k americkému vzrostl o 0,4 procenta na 0,8206 USD a vůči jenu si připsal zisk 0,3 procenta. Dostal se tak na 77,79 JPY.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru