Tuzemské realitní kanceláře mají ve své nabídce desítky historických objektů, jako jsou zámky, hrady či kláštery. Řada z nich čeká na své majitele již několik let a postupně chátrá, některé ale měly štěstí a noví vlastníci jim vrátili dřívější lesk.

Komerční investoři často památkovou ochranu budov chápou jako problém, pro rekonstrukce těchto staveb se jim obtížně stanovují náklady. "Starší budovy mohou být také méně atraktivní díky svým původním dispozicím, které nevyhovují dnešním požadavkům jak na bydlení, tak na práci," uvedl Jan Štefec z mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.

Zájem obcí zase nezřídka brzdí nedostatek peněz. Například zámek v severomoravském Hnojníku je na prodej už několik let, obec v minulosti s koupí otálela a nyní na ni nemá peníze. "Je to osm až deset milionů korun. Tolik nemáme," řekla starostka Hnojníku Dagmar Molinová. Kvůli vysoké ceně na místní zámek nemá ani radnice v Rokytnici v Orlických horách.

Obce nevědí, co s chátrajícími památkami

Některé obce naopak řeší, co s chátrajícími památkami v jejich vlastnictví. Jemnice na Vysočině nabízí zdejší zámek za něco přes sedm milionů korun, ale peníze potřebné na celkovou opravu se odhadují ve stovkách milionů. "Kupce nemáme. Čas od času se někdo objeví, ale vždycky to ztroskotá na tom, že náklady na rekonstrukci jsou příliš vysoké," uvedl jemnický starosta Miloslav Nevěčný.

Ústecký kraj se zase asi šest let marně snaží prodat zámek ve Vrbičanech nedaleko Lovosic, problémy s hledáním zájemce o koupi mají i restituenti.

Prodávající proto snižují nabídkové ceny, někdy i u významných historických objektů. Například znojemský Loucký klášter z 12. století chtěl stát prodat za 160 milionů korun, cenu ale musel kvůli nezájmu investorů snížit až na 55 milionů.

U řady památek nepomáhají ani aukce. Zámek v Sobotíně na Šumpersku se dražil už dvakrát, pokaždé bez úspěchu. Obce nebo církve tak své zdevastované památkově chráněné budovy nabízejí někdy už jen za symbolickou korunu.

I když se památky někdy prodat podaří, nemají ještě vyhráno. Nový vlastník totiž může zjistit, že přecenil své síly. Několik majitelů vystřídaly například lázně v Kyselce na Karlovarsku a jediným výsledkem je, že z budov jsou téměř ruiny. "Vlastníci jsou povinni se o památky starat, jsou za to sankce i v milionových částkách, ale potíž je s právní vymahatelností," podotkl šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

V České republice je za kulturní památky prohlášeno přibližně 40 tisíc nemovitostí.

Na snímku: Zámek v Horním Maršově na Trutnovsku patří mezi historické objekty, které jsou na prodej v Královéhradeckém kraji.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru