Podnikatelská nálada v Německu v červenci počtvrté za sebou stoupla a dostala se na nejlepší úroveň za devět měsíců. Ekonomický institut Ifo v pátek oznámil, že jeho index podnikatelského klimatu, jenž je založen na průzkumu u zhruba 7 000 německých firem, vzrostl na 87,3 bodu z červnových 85,9 bodu. Dosáhl tak nejvyšší hodnoty od loňského října. Analytici odhadovali růst o něco nižší v průměru na úrovni kolem 86,5 bodu.

"Poslední série makroekonomických údajů poskytuje naději, že německá ekonomika má nejhorší definitivně za sebou," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Dodal, že Německo vykazuje silnější známky stabilizace ekonomiky, něž většina ostatních členských zemí eurozóny.

Německá ekonomika by se v tomto čtvrtletí měla navrátit k růstu pod vlivem oživení globální poptávky, která pomůže exportu a také díky vládním stimulačním opatřením. Průmyslové objednávky rostou poslední tři měsíce v řadě.

Vytáhne Německo z "bryndy" i Česko?

„Domnívám se, že zlepšení má reálné základy a nevaříme z vody. Všechny hlavní indikátory směřují vzhůru a ukazují na obrat v trendu vývoje. Dno by mělo být za námi,“ vyjádřil svůj pohled Andreas Schleule, ekonom Dekabank ve Frankfurtu, kterého citoval server Patria Online.

"Firmy již nejsou se současnou podnikatelskou situací tak nespokojené, jako minulý měsíc," uvedl Ifo. "Jsou opět méně skeptické k vývoji podnikání v příštím roce," dodal institut. Údaje jsou další známkou toho, že se německá ekonomika dostává z recese.

"Ve třetím čtvrtletí tu opět budeme mít pozitivní tempo růstu," řekl agentuře Reuters ekonom Ifo Klaus Abberger.

Německý hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí propadl o 3,8 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat. Německo je zdaleka největším exportním trhem pro podniky z České republiky. Pokud by se zde opravdu ekonomika dostala z nejhoršího  bylo by to i dobré znamení pro oživení odbytu tuzemských firem.

Podle hrubých propočtů totiž každé procento poklesu HDP v Německu se v České republice projeví půlprocentním poklesem výkonnosti ekonomiky a naopak.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru