Peníze ze stavebního spoření nebude možné použít i na financování studia, jak to navrhla ČSSD. Senát v pátek její návrh odmítl. Příslušná novela se tak vrátí sněmovně k novému projednání. Poslanci ale mají možnost veto Senátu přehlasovat.

Kritici návrhu namítali, že novela nepomůže chudším rodinám, ale spíše bohatším, a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci. "Hrozí, že nízkopříjmové skupiny budou silně znevýhodněny, a že tento návrh zákona by je při čerpání úvěru mohl zavést mnohem hlouběji do dluhové pasti," uvedla senátorka ODS Alena Venhodová. Ministerstvo školství podle ní připravuje návrh studijního spoření, který by umožňoval dosáhnout na studium i dětem z chudších domácností.

Pokud by úvěry využily zámožné rodiny, mohla by novela vést podle kritiků ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Novela podle odpůrců měla spíše rozšířit aktivity stavebních spořitelen. Právě Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. "Podle našeho názoru novela, i vzhledem k tomu, že je napsaná velmi jednoduše a jasně, nijak systém nekomplikuje - aplikuje standardní procesy na další účel," řekl již dříve tajemník asociace Jiří Šedivý.

Čerpání až do výše 36 000 korun ročně

Novela měla podle svých autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Využít by to mohlili vysokoškoláci i středoškoláci. Návrh měl podle sociálních demokratů za cíl vyřešit situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium. Úvěr si podle novely mohli vzít studenti do 26 let a čerpat by jej směli až do výše 36 000 korun ročně. Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti.