Tržby amerického softwarového gigantu Microsoft se v uplynulém finančním roce snížily o tři procenta na 58,4 miliardy dolarů (1,05 bilionu Kč). Vykázaly tak první pokles od vstupu firmy na burzu v roce 1986. Společnost dodala, že celoroční zisk klesl o 17 procent na 14,6 miliardy dolarů.

V samotném čtvrtém čtvrtletí končícím v červnu se zisk propadl dokonce o 29 procent na 3,05 miliardy dolarů kvůli slabé poptávce po osobních počítačích. Čtvrtletní tržby se snížily o 17 procent na 13,1 miliardy dolarů.

Výsledky odráží úzké propojení hospodaření Microsoftu s trhem osobních počítačů. Ten by měl letos podle odhadů vykázat první pokles od roku 2001. Zákazníci totiž omezují nákupy nových počítačů v důsledku světové hospodářské krize.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru