Americká centrální banka Fed navrhla nová pravidla odměňování hypotečních makléřů, která by měla snížit pravděpodobnost, že se budou opakovat excesy z minulosti. Za pádem realitního trhu v USA v roce 2007 byl z části nezodpovědný přístup zprostředkovatelů hypoték, kteří poskytli hypoteční úvěr i lidem, kteří neměli odpovídající příjmy.

"Spotřebitelé musejí mít správné nástroje, aby mohli určit, zda je určitý hypoteční úvěr pro ně vhodný," poznamenal šéf Fedu Ben Bernanke.

Plán předpokládá, že zájemce o hypotéku vždy dostane jednostránkový leták, kde bude mít základní otázky a odpovědi týkající se hypoték a jejich fungování. Budou mít k dispozici i graf, který ukáže srovnání jejich úrokové sazby se sazbou klienta, jehož banky považují na minimálně rizikového.

Problémy, které vznikly na trhu bydlení v USA, mají kořeny v rizikové části realitního trhu. Jde o menší segment celého systému, kde jsou ale lidi, které banky považují za rizikové. Tomu odpovídá i výše úroků. Role hypotečních bankéřů spočívala v tom, že hypotéky zprostředkovávali i lidem, kteří nesplňovali podmínky. Makléři ale dostávali provizi za každou uzavřenou hypotéku.


Návrh Fedu počítá s tím, že makléři nebudou dostávat vyšší odměnu, pokud budou mít klienta v pásmu vyššího úročení hypotéky. Přísnější pravidla se ale budou vztahovat i na klienty, zvláště na informační povinnosti, které budou mít.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru