Česko čeká ve čtvrtek druhý den letních veder a podle meteorologů může padnout teplotní rekord. Denní teploty se totiž vyšplhají na 32 až 36 stupňů Celsia, na západě kolem 30 stupňů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před vysokými teplotami platí až do čtvrteční 19. hodiny.

Během odpoledne a večera však předpovídá od západu přibývání oblačnosti s bouřkami a přeháňkami. Zvlněné frontální rozhraní bude postupovat zvolna přes střední Evropu k východu.

V praxi to znamená, že by se ve druhé části dne měl opakovat scénář ze středy, kdy východ republiky potrápily bouřky společně s přívalovými srážkami, nárazy větru a krupobitím.

Tropické teploty zasáhly také okolní země a jih Evropy. V Bělehradě mají teploty vystoupit až 38 stupňů Celsia a v Římě 32 stupňů Celsia. 

Vedra, která panují v těchto dnech, dávají zabrat mnoha lidem i záchranářům. Jen v hlavním městě záchranná služba vyjíždí k dvojnásobku případů a denně ošetří až 120 pacientů, kteří trpí zdravotními potížemi kvůli přehřátí organismu nebo kvůli dehydrataci.

Všichni by proto měli dodržovat základní pravidla prevence. "Děti do 20 kilogramů váhy by měly vypít za den dva litry tekutin, ostatní tři a více litrů. Také by měli všichni omezit pohyb na přímém slunci, zejména mezi 11:00 až 15:00, a vyvarovat se přílišné fyzické námahy. Je nezbytné nosit pokrývku hlavy a dobré je mít lehké a vzdušné oblečení," tlumočil Wolf vyjádření ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze.

"Typické počasí"

Střídání teplých slunečných dní s dny chladnými, které doprovázejí přeháňky a někdy i silnější bouřky, je pro středoevropské léto charakteristické. I přesto, že se v minulých dnech a týdnech vyskytly i extrémní srážky, které měly zejména lokální charakter, zůstává počasí v letošním červenci na území České republiky v normálu. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce.

Průměrná teplota v rámci celé republiky je podle hydrometeorologického ústavu zatím jen několik desetin stupně nad dlouhodobým průměrem.

Několik tropických dnů, při kterých třeba padne i dlouhodobý teplotní rekord, nesvědčí samo o sobě podle odborníků o oteplování Země. To, že se klima mění, ale dnes připouští většina vědců. Oteplování způsobují skleníkové plyny. V atmosféře byly vždy, bez nich by na Zemi bylo minus 18 stupňů. Účinek skleníkového efektu se však začal v posledních desetiletích kvůli průmyslové činnosti zvyšovat.

V Česku teplota stoupá již 50 let. Rozdíl mezi 60. a 90. lety je jeden stupeň. Nejvíce se zvýšily denní maximální i minimální teploty v létě, rostly ale i teploty na jaře a v zimě. O teplejších posledních letech svědčí podle odborníků i počty letních a tropických dnů.

Termín letní den používají meteorologové pro den, kdy je maximální denní teplota alespoň 25 stupňů, v tropickém dni rtuť teploměru přesáhne hodnotu 30. Zatímco v letech 1961 až 1990 bylo za rok průměrně osm tropických dnů, například v roce 1994 jich bylo již 20.

Častěji než dříve padají teplotní rekordy, ale častější jsou obecně extrémy v počasí. Podle odborníků jich bude přibývat.