Zisk internetové aukční síně eBay ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl na 327,3 milionu USD (5,9 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 460 milionů USD. Pokles způsobily slabé příjmy z hlavních aukčních aktivit, které smazaly i růst v divizích PayPal a Skype. Vyplývá to z prohlášení, které společnost zveřejnila v noci na čtvrtek.

Zisk eBay se kvůli recesi snížil již třetí čtvrtletí za sebou. Celkové příjmy klesly o pět procent na 2,1 miliardy USD. Příjmy z internetových obchodů, které zahrnují mimo jiné stránky eBay, Shopping.com a StubHub, klesly o 14 procent na 1,26 miliardy dolarů. Podle firmy ke snížení přispěl pokles obchodů a silnější dolar. Tržby divize plateb, která zahrnuje službu PayPal, se naopak zvýšily o 11 procent na 669,3 milionu dolarů. Příjmy internetové telekomunikační divize Skype vyskočily o 25 procent na 170 milionů USD.

Počet aktivních uživatelů, což je pro investory hlavní ukazatel toho, jak se společnosti daří lákat nové prodávající a kupující, stoupl o dvě procenta na 88,4 milionu. Celkový objem peněz ze všech transakcí uskutečněných na eBay bez zahrnutí dopravních prostředků se ve druhém čtvrtletí snížil o deset procent na 11,13 miliardy dolarů.
eBay v dubnu uvedla, že plánuje na první pololetí příštího roku oddělení své internetové komunikační divize Skype prostřednictvím primární nabídky akcií. Společnost koupila Skype za 2,6 miliardy dolarů v říjnu 2005. Doufala, že uživatelé jejího internetového trhu budou využívat službu ke komunikaci. Její naděje se však nenaplnily a eBay musela v roce 2007 kvůli Skype zaúčtovat vysoké odpisy a v podstatě tak přiznala, že firmu nadhodnotila, napsala agentura AP.

Loni v březnu eBay otevřela analytické a marketingové centrum v Praze, které slouží pobočkám firmy v celé Evropě. Podobných středisek má eBay po celém světě pět; v Evropě do té doby fungovalo pouze jedno menší v Německu.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru