Zkoumání Evropské komise se dotýká především trhu s mlékem, kde si již delší dobu producenti stěžují, že jim prodejci nabízejí likvidační výkupní ceny. EK to uvedla ve své aktuální analýze trhu s mlékem.

Poslední krok komise je tak v souladu s neoficiálními informacemi, že by se EK mohla začít zajímat o marže obchodníků. Tlačí ji k tomu hned několik členských států EU, kterým se nelíbí především právě nízké výkupní ceny mléka.

"Jestliže komise přijde na to, že na trhu nefunguje hospodářská soutěž, nebude váhat využít všech svých pravomocí. Národní úřady, které hlídají hospodářskou soutěž, přitom mají podobné pravomoci a musí hrát důležitou roli v uplatňování práva hospodářské soutěže," uvedla komise v analýze.

Komise však zatím žádný konkrétní zásah proti chování obchodní řetězců neuvedla, ale dala najevo, že počítá s možným vznikem celoevropského systému, který by monitoroval ceny potravin. Ten by měl nejen srovnávat ceny v jednotlivých státech, ale měl by shromažďovat i informace o producentech, zpracovatelích a obchodních řetězcích. "Mělo by to pokrýt všechny sektory, nejen mlékárenský," uvedla EK.

Co s tím?

Do doby než komise prozkoumá praktiky obchodních řetězců si však producenti mléka budou muset vystačit se současnou podporou, protože Brusel v čerstvé analýze příliš mnoho nových opatření nenavrhuje. Farmáři mohou nyní využít intervenčních nákupů, podpory soukromého skladování a v některých případech i vývozních dotací. Komise navíc potvrdila, že nijak nehodlá "hýbat" s kvótami na mléko, které se mají každoročně nadále zvyšovat o procento ročně až do roku 2015, kdy mají být úplně zrušeny. Zemědělci si sice přáli jejich snížení, což by údajně vedlo k růstu výkupních cen, ale EU to již několikrát odmítla.

Komise nicméně přece jen několik opatření nakonec navrhla. Členské státy budou moci platit zemědělcům až 70 procent přímých plateb od 16. října namísto původně platného 1. prosince. Státy navíc budou moct pomoci půjčkami mlékárenským producentům, kteří se ocitnou v platební neschopnosti. Výše jednotlivých půjček by neměla přesáhnout 500 000 eur (zhruba 13 milionů korun), což je částka, která podle pravidel o státní pomoci nepodléhá schválení Evropskou komisí.

Situace na trhu s mlékem se zhoršila v posledních 12 měsících. Po rekordním růstu cen v roce 2007 nastal prudký propad, který přivedl některé farmáře na hranu existence. Výkupní ceny mléka přitom klesly ze 30 až 40 centů za litr (7,80 až 10,40 Kč) až na průměrných 24 centů za litr (6,24 Kč), přičemž mnoho producentů nedostává více než 20 centů za litr (5,20 Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru