Americké společnosti Apple Inc. stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 13 procent.  Apple těžil především z vysokého prodeje mobilního telefonu iPhone a laptopů, kterým pomohlo snižování cen. Vyplývá to z prohlášení, které firma zveřejnila v noci na středu.

Apple prodal ve třetím čtvrtletí 5,2 milionu telefonů iPhone, což je sedmkrát více než za stejné období loni. Vylepšenou verzi tohoto přístroje představila firma v červnu. Prodej počítačů Macintosh se proti loňsku zvýšil o čtyři procenta - společnost prodala 2,6 milionu kusů. Odborníci přitom nedávno informovali, že trh s osobními počítači zažívá tří až pětiprocentní pokles.

Čistý zisk ve třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 27. června, činil 1,23 miliardy dolarů (asi 22,3 miliardy korun), čili 1,35 dolaru za akcii. Za stejné období v loňském roce firma vykázala zisk 1,07 miliardy dolarů, což bylo 1,19 dolaru za akcii. Nejnovější výsledky Apple výrazně překonaly prognózy analytiků agentury Reuters, kteří předpovídali zisk 1,18 dolaru za akcii.

Hrubá marže vzrostla na 36,3 procenta, když analytici odhadovali růst o 2,3 procenta nižší. Tržby vzrostly meziročně o 12 procent na 8,3 miliardy dolarů, analytici očekávali 8,2 miliardy USD.

Apple odhaduje pro příští kvartál zisk 1,18-1,23 dolarů na akcii a tržby v rozmezí 8,7-8,9 miliard dolarů. Akcie Apple v očekávání zveřejnění výsledků v úterý na Wall Street posílily o 3,03 procenta na 151,51 USD.

Zisk stále překvapuje

"Ta čísla jsou skvělá. Celkový zisk stále překvapuje. Mac se vrací k růstu a skvěle si vede také iPhone - to je velmi silná kombinace," okomentoval výsledky Apple analytik Andy Hargreaves.

Celkový prodej Apple se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 12 procent na 8,34 miliardy dolarů proti 7,46 miliardy dolarů z loňského roku. "Za lepšího stavu ekonomiky bychom prodali ještě více," podotkl finanční ředitel Apple Peter Oppenheimer.

Zvýšený prodej laptopů

Prodej laptopů Apple se zvýšil o 13 procent, k čemuž přispělo snížení jejich cen. Tržby z prodeje laptopů však tímto klesly o dvě procenta.

Výraznější zklamání přinesly výsledky hudebních přehrávačů Apple iPod, jejichž celkový prodej klesl o sedm procent. Podle Oppenheimera to zřejmě souvisí s tím, že telefon iPhone již nabízí řadu podobných funkcí jako iPod.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru