Česko musí zreformovat veřejné finance, nechce-li se během několika let dočkat jejich "dramatické eroze". Příslušná opatření je nutné přijmout bezodkladně. V rozhovoru pro agenturu Reuters to včera prohlásil viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

"Jinak se můžeme ocitnout v pozici těch, kteří dnes nemají žádný manévrovací prostor a musejí přijímat velice dramatická opatření dále prohlubující krizi," poznamenal Singer. Upozornil, že podíl mandatorních výdajů, které jsou dány zákonem, už dosahuje 80 procent a bez reformy dále poroste.

Připomněl rovněž, že veřejné finance se musí řídit s ohledem na jejich střednědobý horizont.

"Na zámořské lodi nemá smysl se ptát, jaká bude její pozice příští minutu, neboť o té bylo rozhodnuto už dlouho předtím. Má smysl diskutovat, kde bude loď za hodinu," podotkl Singer.

Česká republika podle něj zažívá hluboký hospodářský pokles v důsledku toho, že se zhroutila poptávka na exportních trzích.

Singer nevylučuje, že ČNB zhorší svoji květnovou předpověď, podle které český HDP letos klesne o 2,4 procenta. S horším číslem než dubnových minus 2,3 procenta přijde dnes ministerstvo financí ve své aktualizované předpovědi, sdělil v úterý jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Zhoršené prognózy budou mít vliv na veřejné finance, jejichž schodek se prohloubí na nejméně 150 miliard korun, zhruba pět procent HDP.

Singer se rovněž domnívá, že se zvětšil prostor pro diskusi o tom, zda by ČNB neměla dále zmírňovat úrokové sazby. Důvodem je "celkový hospodářský obraz, jemuž dominují protiinflační rizika".