Polsko chce z privatizace státních firem v tomto a příštím roce získat zhruba 30 miliard zlotých (asi 182,2 miliardy Kč). Uvedlo to tamní ministerstvo hospodářství.

"Příjmy z privatizace se budou blížit 30 miliardám zlotých. To jsou plány, které předložíme příští týden," řekl podle agentury Reuters místopředseda vlády a ministr hospodářství Waldemar Pawlak.

Ministerstvo, které dohlíží na státní majetek, chce letos z prodeje majetku získat asi 12 miliard zlotých. Loňský výtěžek z prodeje činil 2,4 miliardy zlotých, převážně kvůli změně situace na trhu v důsledku globální krize.

Analytici se obávají, že kvůli krizi nebudou investoři ochotni riskovat ještě nějaký čas. To znamená, že Polsko z privatizace ve skutečnosti možná ani nezíská tolik peněz, kolik si představuje.

Minulý týden zákonodárci schválili rozpočtový dodatek, který předpokládá, že Polsko bude mít letos deficit 27 miliard zlotých. Tato částka je skoro o 50 procent vyšší, než země původně plánovala, a to navzdory hlubokým výdajovým škrtům. Vláda pravého středu je tak nucena teď hledat jiné zdroje příjmu.


Ministerstvo se rovněž snaží přimět státní podniky, aby velkou část zisku rozdělovaly ve formě dividend. Privatizační příjmy přímo nesnižují deficit. Poskytují ale dodatečné financování, a přispívají tak k tomu, aby se nezvyšovalo zadlužení státu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru