Ministerstvo financí zhoršilo v nové makroekonomické prognóze odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce. Letošní pokles dosáhne 4,3 procenta, v příštím roce by pak česká ekonomika měla vzrůst o 0,3 procenta.

"Očekáváme, že ekonomický pokles měřený mezičtvrtletními tempy se zastaví již ve druhé polovině roku 2009. Ekonomika by se tedy měla stabilizovat na současné nízké úrovni a k mírnému oživení by mělo dojít v průběhu roku 2010," uvedlo MF.

Zároveň upozornilo, že rizika predikce je spojena s mimořádnou mírou nejistoty a proto nevylučuje ještě horší vývoj ekonomiky.

Dubnové odhady MF počítaly letos s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce s mírným zotavením a růstem o 0,8 procenta. "Odhady české ekonomiky se bohužel prognózu od prognózy zhoršují," uvedl den před zveřejněním čísla mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Nové odhady zřejmě přitom budou mít vliv na vývoj veřejných financí. Podle nedávného vyjádření premiéra Jana Fischera bude schodek státního rozpočtu nejméně 150 miliard korun. Každé zhoršení HDP o jeden procentní bod přitom podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka znamená zvýšení deficitu rozpočtu o 12 až 15 miliard korun.

Zhoršení proti dubnu očekává ministerstvo i u nezaměstnanosti. Ta by měla letos stoupnout na 6,8 procenta, ještě v dubnu úřad očekával 6,1 procenta. Ještě vyšší nezaměstnanost by měla být podle ekonomů MF v roce 2010, a to 8,5 procenta. Původní odhady přitom počítaly se 7,5 procenta.

"Růst nezaměstnanosti postihl celou ČR. I v dalším období díky přílivu nových uchazečů bude zřejmě nárůst nezaměstnanosti pokračovat. Vedle ekonomické recese se zde může projevit i sociálně motivované prodloužení podpůrčí doby a zvýšení podpory," uvádí materiál.

Naopak problémem pro ekonomiku by neměla být inflace, kterou MF očekává pro letošek stejnou jako v předchozí prognóze, tedy 1,1 procenta. Naopak pro příští rok MF výhled zhoršilo z 0,9 procenta na 1,1 procenta.

"Přetrvávající slabý výkon české ekonomiky i zhoršené podmínky na trhu práce spolu s mírným nárůstem mezd budou nadále brzdit růst cen na poptávkové straně. K nim se také přidá vliv meziročně silnějšího směnného kurzu domácí měny," uvádí predikce.

Česká národní banka podle květnové prognózy očekává, že ekonomika letos poklesne o 2,4 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 1,4 procenta.

Podle květnových odhadů Evropské komise letos českou ekonomiku letos kvůli hospodářské krizi čeká pokles o 2,7 procenta. Příští rok by ale měl hrubý domácí produkt Česka opět začít růst, a to o 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru