O náhrady ušlých mezd v novoborském Crystalexu žádalo na 200 lidí, další přišli na Úřad práce do České Lípy. "Úřad proto musel ráno pracoviště v Crystalexu posílit a dopoledne tam žádosti pomáhalo vyřizovat osm úředníků," řekla mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

Lidé si v Crystalexu museli vystát dlouhou frontu. "Je to nepříjemné, ale chci to vyřídit co nejdříve, hodí se nám každá koruna," řekla jedna z čekajících žen. Podle zákona mají zaměstnanci Crystalexu na uplatnění svého nároku dva měsíce, žádost musí předložit do 21. září.

"Lidé ale chtějí své nároky uplatnit co nejdříve, proto bude zřejmě největší nápor v tomto a příštím týdnu," řekl odborový předák zkrachovalé sklárny František Kuric. Podle Ottové budou větší fronty už ve středu. "Lidé mají stále zafixovány úřední dny v pondělí a ve středu," řekla.

Zaměstnanci zkrachovalých skláren a porcelánek skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus se začali o náhrady mezd hlásit i na dalších místech v zemi, i když ne tak masově jako v Novém Boru.

Třeba v Nymburku žádosti podalo jen sedm bývalých zaměstnanců Skláren Bohemia Poděbrady. "Dalších 30 se zajímalo o to, jak mají při vyplňování formuláře postupovat, a co všechno musí k žádosti předložit," řekla pracovnice úřadu Renata Marešová. Povědomí o tom, kdy a jak žádost podávat, je podle ní zatím malá. Ve Vrbně pod Pradědem požádalo o náhrady 84 ze 110 tamních zaměstnanců.


Ve středu se otevře detašované pracoviště úřadu práce v Kulturním domě ve Světlé nad Sázavou, kde bude mít možnost žádat o náhrady mezd 1200 propuštěných zaměstnanců Skla Bohemia. To bývalí pracovníci ze závodu Crystalexu v Karolince na Vsetínsku budou zřejmě moci o ušlé mzdy žádat přímo v jejich areálu. V pátek se tam uskuteční informativní schůzka a v pondělí tam chce vsetínský úřad práce otevřít detašované pracoviště.

Také 800 zaměstnanců Karlovarského porcelánu pomohou s uplatněním nároků na náhrady mezd lidé z úřadu práce. Ve dnech 27. a 28. července budou k dispozici v závodě v Nové Roli a na radnici. Stejný scénář platí 29. a 30. července v Klášterci. Do porcelánky v Chodově zamíří 31. července.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru