Senát zřejmě nepodpoří návrh ČSSD, aby peníze ze stavebního spoření bylo možné použít i na financování studia. Tato novela nezískala podporu ani v jednom se senátních výborů. Ústavněprávní výbor ji doporučil zamítnout, ve školském výboru v úterý skončilo projednávání remízou.

Senát, v němž má na rozdíl od sněmovny pravice přesvědčivou většinu, o novele rozhodne v nadcházejících dnech. Pokud ji neschválí, norma se vrátí do dolní komory k novému projednání.

Kritici návrhu namítali, že novela nepomůže chudším rodinám a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci. Pokud by jej využily zámožné rodiny, mohla by vést ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Podle exministra školství Ondřeje Lišky návrh umožní spíše rozšíření aktivit stavebních spořitelen. Právě Asociace českých stavebních spořitelen novelu zákona přivítala. "Podle našeho názoru novela, i vzhledem k tomu, že je napsaná velmi jednoduše a jasně, nijak systém nekomplikuje - aplikuje standardní procesy na další účel," řekl již dříve tajemník asociace Jiří Šedivý.

Stavební spořitelny přitom neočekávají výrazné zvýšení zájmu o stavební spoření. Úvěr ze stavebního spoření na studium mohou využívat několik let již Rakušané, ale podle člena představenstva Wüstenrot stavební spořitelny Pavla Pektora ani tam není o tento produkt v porovnání s ostatními produkty spořitelen příliš velký zájem.
Novela má podle svých autorů umožnit, aby naspořené peníze bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Využít by to mohli vysokoškoláci i středoškoláci. Návrh má podle sociálních demokratů za cíl vyřešit situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium. Úvěr by si podle novely mohli vzít studenti do 26 let a čerpat by směli až 36 000 korun ročně. Úvěr by bylo možné čerpat až do ukončení studia, nejdéle však rok po ukončení standardní délky studia v rámci studijního programu. To má znemožnit, aby výhody využívali i takzvaní věční studenti.