Zrychlenou deregulaci nájemného by mělo doprovodit zavedení dočasné a cílené dávky pro sociálně slabší domácnosti. Náklady na tuto podporu by se pohybovaly v rozmezí čtyř až deseti miliard korun ročně. Vyplývá to z výsledků studie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, jejíž výsledky v úterý její autoři představili na tiskové konferenci.

Nová sociální dávka by podle studie byla stále levnějším řešením než vystavení České republiky hrozbě, že bude muset majitelům domů vyplatit odškodné. Více než 5000 vlastníků nemovitostí totiž žaluje stát u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle odborníků z VŠE existující odhady výše škod majitelů domů se pohybují kolem 13 miliard korun ročně.

Pro více než 300 000 bytů se deregulace nájemného prodloužila do roku 2012, jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie jsou zahrnuty také obce Středočeského kraje s více než 10 000 obyvateli. Prodloužení deregulace podle ministerstva pro místní rozvoj souvisí s tím, že nájemné v těchto bytech je už nyní velmi vysoké.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru