Zhruba třetinu škod, které způsobily v minulých týdnech klientům pojišťoven velká voda, silný vítr či zásah blesku, již likvidátoři pojišťovacích ústavů vyřešili. Nejvíce škod je hlášeno ze severní Moravy a jižních Čech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Pojišťovny minulý týden odhadovaly, že počet pojistných událostí dosáhne 17 600 a celkové škody se přiblíží 1,9 miliardy korun.

"Pouze z velké vody po 23. červnu už ohlásilo České pojišťovně škody 9380 lidí, z nichž 90 procent jsme už prohlédli a nyní se jim věnují likvidátoři," řekl mluvčí ČP Václav Bálek. Tyto škody podle něj dosahují 640 milionů korun. Dalších několik tisíc případů eviduje ČP v souvislosti s nestálým počasím letošního léta. Mnoho lidí má škody po bouřkách, které nedoprovázely pouze údery blesku, ale také silný vítr, případně krupobití, dodal Bálek.

Třetí nejtragičtější povodně, blesky...

Kooperativa k dnešnímu dni registruje 2334 škod o celkové škodě za více než 350 mil Kč. Z tohoto počtu je již zlikvidováno přes 700 škod, tedy asi jedna třetina, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Nejvíce škod je podle něj v Moravskoslezském a Jihočeském kraji. "Tam máme dohromady polovinu všech škod, vedle budov tam je hodně poničená infrastruktura, tedy silnice, mosty atd.," podotkl Vích.

ČSOB Pojišťovna celkově eviduje v souvislosti s povodněmi 390 nahlášených škod za celkem 90 milionů korun. Většinu škod již prohlédli technici a klientům jsou nyní vypláceny náhrady. "Z posledních dnů evidujeme jen menší případy," upozornil mluvčí pojišťovny Tomáš Hejda.

"Při pohledu do kalamitních statistik lze zjistit, že od druhé poloviny června nám klienti denně hlásí několik set nových případů, které se týkají rozmarů počasí. Pro nepojištěné lidi se tedy tento způsob léta může zdát opravdu poněkud nešťastným," poznamenal Bálek.

Povodně, které v minulých týdnech postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii ČR, vyžádaly si 14 obětí. Celkové škody se odhadují na zhruba šest miliard korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru