Zpět do České republiky se v pondělí vrací zhruba 450 klientů zkrachovalé Tomi Tour. Jde o lety ze španělského letoviska Ibiza a egyptských letovisek u Rudého moře. Oznámila to mluvčí Union pojisťovny Judita Smatanová a informaci potvrdila mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v současnosti v zahraničí ještě přibližně 1000 turistů zkrachovalé Ck Tomi tour, nejvíce je na Malorce 411  osob.

První dvě letadla se vrátila v jednu hodinu v noci a v půl třetí nad ránem z Ibizy do Brna a Ostravy, celkem na palubách obou strojů bylo 150 rekreantů. Dva lety z Egypta se očekávají ve 23:00, respektive krátce po půlnoci. Z letovisek Hurghada, Šarm aš-Šajch a Taba se vrátí téměř 300 cestujících.

"Repatriace dál pokračuje, v úterý se nelétá, další klienti se vrátí ve středu a ve čtvrtek," uvedla Smatanová z Union poisťovny, u které byla CK Tomi Tour pojištěna proti úpadku a která nyní repatriaci platí. Repatriace klientů je tak rozsáhlá, že návrat posledních postižených klientů bude podle Okamury až za týden v pondělí 27.července.

Ostře sledovaný let z Turecka

Podle Hejskové se ve středu vrátí dalších zhruba 560 klientů, tři letadla přiletí z Mallorky a jedno z tureckého letoviska Antalya. Ostře sledovaný bude především let z Turecka, který má přistát v Praze v 11:55, kde se v sobotu při cestě na letiště objevily případy údajného vydíraní klientů ze strany delegátů Tomi Tour a není vyloučeno, že by se podobné konflikty mohly opakovat. Sobotní případ nyní šetří policie.

Tomi Tour, jejíž tváří byl především podnikatel Václav Fischer, ukončila činnost v pátek v 17:00. O jejích finančních problémech se hovořilo v oboru delší doby, některé agentury například odmítaly prodávat její zájezdy. Fischer a jednatel společnosti Lubomír Popelář však jakékoliv problémy vždy popírali.

Tomi Tour patřila mezi desítku největších českých "cestovek", po jejím konci zůstalo v zahraničí 3253 klientů. Podle odhadů zatím zbývá v cizině zhruba třetina. Další tisíce lidí na koupený zájezd neodletí.

Policie již krach Tomi Tour zkoumá

O okolnosti krachu cestovní kanceláře se již o víkendu začal zajímat policejní odbor hospodářské kriminality. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká v pondělí na webu policie uvedla, že přestože se policie případem zabývá z "úřední povinnosti", mohou poškození klienti podávat trestní oznámení na kterékoli služebně policie, například podle místa pobočky kanceláře, kde koupili zájezd. Obracet se podle ní mohou i přímo na odbor hospodářské kriminality, který sídlí na policejním prezidiu.

Kopecká v pondělí řekla, že policie dosud nezahájila úkony trestního řízení. Kriminalisté budou v následujících dnech nejprve sbírat dostupné informace, vyžádali si prý již například některé materiály od České televize. Na základě získaných informací pak podle Kopecké posoudí, zda není v souvislosti s krachem Tomi Tour podezření na spáchání nějakého trestného činu.

Média například uvedla, že delegáti cestovní kanceláře v některých případech podmiňovali odcestování zaplacením poplatku za cestu na letiště. Například jeden z turistů serveru Novinky.cz řekl, že podmínky v autobuse, kterým jeli klienti Tomi Tour v Turecku, připomínaly teroristický únos. Delegátka kanceláře se prý spojila s tureckým podnikatelem a blokovala jim odjezd. Lidé prý byli zavřeni v autobuse bez klimatizace, jedna šestnáctiletá dívka tam zkolabovala.

Okamura označil to, že si někdo bere klienty jako rukojmí a brání jim v pohybu, za otřesný a neakceptovatelný případ. Postiženým klientům doporučil okamžitě podat na delegátku trestní oznámení pro vydírání a omezování osobní svobody. Policie se bude podle Kopecké chováním delegátů zabývat.

Kriminalisté mají podle ní také posoudit, zda zákon neporušili i zástupci cestovní kanceláře - například jestli od lidí nebrali peníze i ve chvíli, kdy věděli, že Tomi Tour nedodrží smlouvu.

Lidé před dovolenou musí za konkurencí

Zklamaní klienti zkrachovalé cestovní kanceláře Tomi Tour se začali ve velké míře zajímat o nákup zájezdů u ostatních velkých "cestovek". Někde je čeká až pětinová sleva, jinde si však budou muset zaplatit plnou cenu. Vyplývá to z odpovědí zástupců čtyř největších kanceláří v zemi pro ČTK.

Mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko uvedl, že zákaznické centrum firmy zaznamenalo na 300 telefonátů od klientů Tomi Tour. "Byli jsme schopni uspokojit tak třetinu," uvedl Plovajko. Krach Tomi Tour totiž přišel v době, kdy se velkým CK prodej poměrně daří a nezbývá mnoho volných kapacit. Fischer je do konce měsíce téměř vyprodaný.

Z takzvané velké čtyřky největších "cestovek" je Fischer jediný, který klientům zkrachovalé firmy neučinil speciální nabídku. "Nebylo by to fér k našim stálým klientům," uvedl Plovajko. Podobně uvažují i ve Firo-tour. Podle marketingové ředitelky Pavlíny Pešové firma zvažuje pouze možnost, že by zájemci od Tomi Tour mohli doplatit polovinu ceny zájezdu až v říjnu.

Zbylé dvě velké cestovní kanceláře přišly se slevami. Kdo přinese do Čedoku platnou cestovní smlouvu od Tomi Tour, dostane pětinovou slevu, u Exim Tours sleva bude činit 15 procent z katalogové ceny zájezdu nebo 1000 korun z ceny "last minute".

Jak potvrdil šéf marketingu Eximu Stanislav Zíma, call centrum firmy zaznamenalo od pátečního oznámení o ukončení činnosti Tomi Tour až třetinový nárůst provozu. "Spadlo to do období, kdy nebyl problém s prodeji, takže narychlo navýšit kapacitu není jednoduché," uvedl Zíma.