Pražský akciový trh v pondělí po vzoru zahraničí posiloval. Hlavní index PX si krátce po 11:30 připsal 1,9 procenta na 962,1 bodu a nakonec zakončil na 962,60 bodu. Nejvýrazněji rostly akcie těžební společnosti NWR a pojišťovací skupiny VIG.

Podle serveru Patria se dařilo všem titulům, nejvíce rostla rakouská Erste Bank. Kolem 11:30 byla proti pátečnímu závěru silnější o 3,31 procenta na 530,8 Kč. Nakonec vzrostla o 2,73 procenta na 527 korun.

Trh se podle Josefa Kohouta z Patria Finance vyznačoval nízkou aktivitou, bez větší asistence zahraničních hráčů.

Akcie ČEZ posílily

Po zvýšeném doporučení se daří akciím ČEZ, které se v poledne obchodovaly poblíž 886 korun, což představuje zvýšení o 2,43 procenta. Nakonec ČEZ posílil o 2,77 procenta na 889 korun. Akcie NWR posílily o 4,43 procenta na 94,30 koruny.

V plusu se obchodovali i oba developeři Orco a ECM (to o 2,47 procenta na 315 korun). Těžebnímu a pojišťovacímu sektoru se podle Miroslava Adamkoviče z Komerční banky v celoevropském měřítku dařilo nejlépe.

Na úroveň z počátku července (6870 Kč) se v poledne vrátila tabáková Philip Morris.

Celkový zobchodovaný objem obchodů v systému pro nejlepší akcie SPAD v pondělí dosáhl přes 1,2 miliardy korun, podle Adamkoviče však zaostal i za nízkým průměrem uplynulého týdne. Podle Patria Online průměrný objem za poslední rok činí 4,194 miliardy Kč.

Podle Adamkoviče dodala investorům optimismus zpráva o záchranném balíčku pro americkou bankovní skupinu CIT Group, který by měl odvrátit bankrot této společnosti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru