Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur konkrétní jednání o prodeji cestovní kanceláře Tomi tour probíhala interně na trhu cestovních kanceláří již od počátku tohoto roku.

V posledním týdnu však nabrala na značné intenzitě a jednání s oslovenými cestovními kancelářemi probíhala prakticky denně. Zájemce na převzetí Tomi tour se však najít nepodařilo, uvedla asociace.

Více než polovina z 3253 turistů, které v cizině zkrachovalá Tomi Tour zanechala, se od pátečního večera vrátila zpět do vlasti. ČTK o tom v neděli informovala slovenská Union poisťovna, u níž je Tomi Tour proti úpadku pojištěna a která návrat jejích klientů ze zahraničí zabezpečuje. 

Delegáti vyžadovali 30 eur 

Union poisťovňa dosud zajistila odvoz 500 klientů autobusy z Itálie a Chorvatska zpět do vlasti a odlety 1234 kientů z Kanárských a Baleárských ostrovů, Egypta, Turecka, Řecka a Bulharska. "Všichni dosud přepravení klienti ukončili zájezdy v řádném termínu, takže jejich pobyty nebyly zkráceny. Přepravu dalších klientů zabezpečujeme průběžně," sdělila ČTK mluvčí pojišťovny Judita Smatanová.

Někteří klienti Tomi Tour měli při cestě na letiště problémy, když po nich delegáti CK či přepravci chtěli za cestu na letiště peníze. V sobotu po nich delegáti Tomi Tour v Turecku vyžadovali zaplacení poplatku 30 eur na osobu, aby je odvezli autobusem na letiště, odkud měli letět zpět.

"Přepravu klientů zabezpečujeme ve spolupráci s delegáty v jednotlivých letoviscích a místními přepravci, kterým náklady za transfery na letiště uskutečněné od 18. července uhradíme. O této skutečnosti jsme delegáty i místní přepravce informovali," řekla ČTK Smatanová.

Trestní oznámení 

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura označil to, že si někdo bral klienty jako rukojmí a brání jim v pohybu, za otřesný a neakceptovatelný případ. Postiženým klientům doporučil okamžitě podat na delegátku trestní oznámení pro vydírání a omezování osobní svobody.

Tomi Tour oznámila ukončení své činnosti v pátek vpodvečer. O převoz klientů ze vzdálenějších míst se starají České aerolinie. Union poisťovňa klientům vrátí veškeré uhrazené peníze za zájezdy.

Zákonná lhůta pro vyplacení peněz je šest měsíců. Smatanová odhadla, že by Union mohla nároky klientů Tomi Tour uhradit do dvou měsíců. Okamura upozornil na to, že lidé by pro usnadnění vypořádání měli přihlásit své nároky u pojišťovny co nejrychleji.

Václav Fischer

Tomi Tour ovládá ze dvou třetin podnikatel Lubomír Popelář. Zbytek společnosti patří stejnojmenné německé cestovní kanceláři. Tváří a mozkem firmy byl ovšem Václav Fischer, uvedla v sobotu ČT.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru