Cestovní kancelář Tomi Tour k pátku ukončila svou činnost. Vyplývá to z oznámení vylepeného na pražské pobočce společnosti. O návrat klientů společnosti z dovolených se postarají České aerolinie ve spolupráci s Union pojišťovnou, sdělila ČTK mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Podle prohlášení Tomi Tour na pražské pobočce ve Zlatnické ulici budou klientům veškeré uhrazené finanční prostředky za zájezdy vráceny Union pojišťovnou, která sídlí v Bajkalské ulici v Bratislavě. Prohlášení podepsal obchodní a marketingový ředitel firmy Václav Fischer.

ČSA oznámily, že přestávají přepravovat klienty Tomi Tour do zahraničí. "Vzhledem k ukončení činnosti společnosti Tomi Tour nebudou České aerolinie s platností od dnešního večera realizovat pro tuto cestovní kancelář charterovou přepravu," uvedla Hejsková. Celkem jde ode dneška do příštího čtvrtka o deset objednaných letů.

České aerolinie ovšem zajistí návrat klientům, které na dovolenou přepravily. "Repatriace bude probíhat od dnešního dne až do příštího čtvrtka. Pro turisty, kterým v uvedených dnech končí turnus jejich dovolené, vyšlou České aerolinie prázdná letadla a dovezou je zpět do České republiky," sdělila ČTK Hejsková.

Podle informací serveru tn.cz, který o ukončení činnosti Tomi Tour informoval jako první, ČSA vypověděly Tomi Tour smlouvu kvůli nezaplaceným dluhům.

Přehled cestovních kanceláří, které v ČR v posledních čtyřech letech ukončily činnost:

8. července 2005 - Pražská cestovní kancelář Connexion Voyages vyhlásila úpadek. Zhruba 100 klientů, kteří měli u CK zaplacený zájezd, odškodňovala Česká pojišťovna.

19. srpna 2005 - Cestovní kancelář Travel Studio International, která se specializovala na zájezdy do Turecka, vyhlásila úpadek.

13. září 2005 - Cestovní kancelář Caravella Tours zkrachovala, bez zájezdu se tak ocitlo 400 jejích klientů. V zahraničí bylo také 92 jejích klientů, kteří měli dle vyjádření zástupců CK zajištěn návrat do Česka.

11. srpna 2006 - Kladenská cestovní kancelář Asotour zkrachovala. O návrat 46 osob, které byly ještě na dovolené v Itálii a Řecku, se údajně CK Asotour postarala. Česká pojišťovna oznámila, že klienty CK vyplatí.

24. července 2007 - Cestovní kanceláře I'm travelling a DETUR vyhlásily úpadek. Stovky klientů I'm travellling se z Tuniska a Turecka dostaly v tento a následující den do ČR. I'm travelling i DETUR byly od roku 1999 zapsané v obchodním rejstříku pod společností FBSK 1907, s.r.o. Na majetek této společnosti vyhlásil soud 7. září konkurz.

4. září 2007 - Cestovní kancelář Macdino Travel ohlásila úpadek. Podle CK její finanční problémy způsobily z velké části požáry v Řecku. Podle serveru iDnes zůstalo v zahraničí přes 30 turistů, kterým však CK zaplatila celý pobyt i návrat.

17. září 2007 - Cestovní kancelář Eurotravel ze Šumperku vyhlásila úpadek. O dva dny dříve převezla Slovenská Union poisťovňa, u níž byla CK pojištěna, 60 klientů ze zájezdu z Itálie zpět do ČR.

16. května 2008 - Jihočeská Cestovní kancelář Prácheň ohlásila úpadek. Žádní klienti CK nebyli v zahraničí, takže se nemusel zajišťovat jejich návrat do Česka.

1. června 2008 - Cestovní kanceláří Sede, jež v ČR prodávala zájezdy pod značkou Detur, končí. Její turečtí majitelé se rozhodli ukončit podnikání v ČR a poslat CK do likvidace. Sede neměla v době krachu klienty v zahraničí.

5. června 2009 - Liberecká cestovní kancelář Balkan Travel oznámila, že na sebe v nejbližší době podá návrh zahájení insolvenčního řízení. Dodala, že vzhledem ke své finanční situaci nadále nedokáže poskytovat služby klientům. CK má 24 klientů na ostrově Thassos a je o ně údajně postaráno.

11. července 2009 - Cestovní kancelář RETUR zkrachovala, zrušila všechny své zájezdy a od 10. července 2009 je v insolvenčním řízení. RETUR sídlil podle dostupných informací původně v Břeclavi, naposledy v Ostravě.

15. července 2009 - Krajský soud v Ústí nad Labem vyhlásil konkurz na libereckou cestovní kancelář Balkan Travel. Soud zahájil konkurz současně s vyhlášením úpadku. Balkan Travel je od 12. června v insolvenčním řízení, o jehož zahájení požádal jednatel Radek Nišev kvůli platební neschopnosti.

17. července 2009 - Cestovní kancelář Tomi Tour ukončila svou činnost. Klienty společnosti dopraví ze zahraničí České aerolinie, výplatu zaplacených peněz klientům zajistí slovenská Union poisťovňa.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru