Japonské akcie ve čtvrtek posílily o 0,8 procenta díky tomu, že exportující podniky podpořil obecně slabší kurz jenu. Kladný vliv měla na investory i zpráva ze Spojených států o hospodaření firmy Intel, která podpořila očekávání vyšších výdajů do technologií.

Index Nikkei stoupl o 74,91 bodu na 9344,16 bodu, když maxima dne dosáhl na 9489,67 bodu. Širší trh za čtvrtek v Tokiu posílil o 0,7 procenta.

Mazda Motor posílila díky zprávě z ekonomického deníku Nikkei. Ten napsal, že se koncern Toyota Motor chystá zásobovat Mazdu komponenty pro ekologická vozidla s kombinovaným pohonem.

Vedle oslabení jenu měl příznivý dopad i čtvrtletní vývoj čínské ekonomiky. Růst japonských akcií ale stále tlumí čekání na další výsledky čtvrtletního hospodaření amerických firem a politická nejistota na domácí scéně.

Na devizovém trhu ve čtvrtek kurz jenu rostl, protože si obchodníci odnášeli zisky ostatních měn po jejich růstu z tohoto týdne. Devizový trh se opřel především o zprávu, že se hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí zvýšil meziročně o nečekaných 7,9 procenta.

Kurz eura v Tokiu klesl o 0,6 procenta na 132,16 JPY a dolar oslabil o 0,4 procenta na 93,87 JPY. Vůči ostatním měnám ale dolar vzrostl. Kurz eura tak ve čtvrtek klesl o pětinu procenta na 1,4078 USD, napsal Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru