Ani napodruhé se ve středu nepodařilo vydražit balík 84 072 akcií Třineckých železáren. A to ani přesto, že oproti první, prosincové dražbě byl soubor akcií nabídnut za sníženou vyvolávací cenu 91 milionů korun. V prosinci to bylo o 44 milionů korun více. Celá středeční opakovaná dražba tak trvala jen šest minut, pznámil Tomáš Kunčický ze společnosti Cyrrus, která dražbu uspořádala.

Dražební jistinu deset milionů korun přitom složili tři zájemci. "Všichni se dostavili, ale nikdo nepodal minimální nabídku," uvedl Kunčický. I středeční snížená cena se tak podle něj zřejmě zájemcům zdála stále vysoká. "Zřejmě v důsledku, že tento segment, ocelářství, se jim dlouhodobě nezdá," podotkl. Nyní majitel akcií podle něj zváží další postup, zřejmě ale bude dražba nová.

Balík 84 000 akcií

Loni v prosinci žádný z účastníků dražby nepodal ani minimální nabídku 135 milionů korun. Předmětem dražby byl v prosinci i ve středu soubor více než 84 000 akcí, které si po změně jejich podoby na listinnou akcionáři nevyzvedli.

Znalecký ústav Vox Consult ohodnotil balík akcií na 217 milionů korun. Posudek však vznikl v polovině října, tedy před světovou hospodářskou krizí. Právě hospodářskou krizi už dříve označil za hlavní důvod neúspěchu předchozí dražby analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka.

"Odhad vznikl v létě, kdy byla situace v ekonomice jiná než dnes. V posledních měsících se ale možnosti investorů a ochota bank poskytovat úvěry dramaticky hodně změnily. Je otázka, zda i po vypracování nového posudku a snížení ceny se najde investor s dostatečně velkým kapitálem," řekl už dříve Hatlapatka.

Množství nabízených akcií Třineckých železáren představuje zhruba jednoprocentní podíl na základním kapitálu firmy. Největším vlastníkem je společnost Moravia Steel s 69 procenty akcií.
Třinecké železárny jsou druhým největším výrobcem oceli v Česku, podnik vyrábí například kolejnice, profily, betonářskou ocel a hutní polotovary, které exportuje do více než 50 zemí. Firmě se loni kvůli krizi propadl čistý zisk na 1,2 miliardy z předloňských 3,6 miliardy korun.

Třinecké železárny jsou hlavní firmou impéria miliardáře Tomáše Chrenka, který ji prostřednictvím společnosti Moravia Steel vlastní společně se třemi partnery.