Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu snížily o 0,1 procenta proti stejnému loňskému období, což představuje jejich první meziroční pokles v historii. Uvedl to ve středu statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak své předběžné údaje z konce minulého měsíce.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily o 0,2 procenta. V celé Evropské unii stouply ceny meziročně o 0,6 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta.

"Inflace v eurozóně je negativní kvůli klesajícím cenám potravin a energie," uvedl analytik Nick Kounis ze společnosti Fortis. "Máme pocit, že inflace v eurozóně nebude v negativní oblasti příliš dlouho. Vrtkavé položky, které ji do negativní oblasti přivedly, tedy potraviny a energie, pravděpodobně v nadcházejících měsících vykážou celkem prudký obrat," dodal.

Úrokové sazby zůstanou stejné

Evropská centrální banka se snaží držet inflaci spotřebitelských cen v eurozóně těsně pod dvěma procenty. ECB začátkem měsíce podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. Prezident banky Jean-Claude Trichet zároveň naznačil, že úrokové sazby v eurozóně po nějakou dobu zůstanou stejné.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru