Česká měna ve středu dopoledne vůči dolaru v porovnání s úterním závěrem zpevnila o 24 haléřů, po 17. hodině stála na 18,36 Kč/USD. Vůči euru si koruna polepšila mírněji na 25,86 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka podpořily chuť investorů riskovat další dobré firemní výsledky. Po závěru amerických trhů zveřejnil lepší čísla výrobce čipů Intel a dal dobrý základ úternímu úvodu v Evropě. Pozitivní vliv byl znát také u dalších středoevropských měn, které otevřely silnější, míní Vlk.

Údaje o domácích výrobních cenách se podle něj v kurzu koruny neprojevily, čísla byla v souladu s odhady a nezměnila představy o další politice České národní banky. Ceny průmyslových výrobců se v červnu snížily o 4,4 procenta, což je opět největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991.

Na devizovém trhu dnes klesl kurz dolaru nejníže za poslední měsíc, protože vzrostla důvěra investorů ve vlnu výsledkových zpráv a celkovou ekonomiku. Náladu na trhu podpořily výsledky čipového gigantu Intel a banky Goldman Sachs. Euro se díky tomu dostalo nejvýše za dva týdny.

Trhu pomohly výsledky Intelu a americká data

Kurz jednotné evropské měny stoupl o 0,8 procenta na 1,4078 USD. Během dne se ale dostal až na 1,4103 USD, kde nebyl od 2. července. Vůči jenu euro posílilo o 0,9 procenta na 131,95 JPY a dolar k jenu stoupl na 93,71 JPY se ziskem 0,1 procenta. Dolarový index kurzů se šesti světovými měnami klesl nejníže od 11. června.

Ekonomická čísla ukázala, že se výrobní závody ve státě New York v červenci téměř dostaly z recese. Na devizovém trhu tak klesla atraktivita americké měny, která slouží jako jistější investice v nejistých dobách. Investoři měli naopak zájem o výnosnější měny.

"Zisky Intelu odstartovaly dění včera a čísla z USA jen zlepšila výhled," reagoval jeden z obchodníků. "Všechna světla tak svítí zeleně investorům, kteří na sebe chtějí vzít rizika," citovala ho agentura Reuters. Intelu se ve výsledku za druhé čtvrtletí projevila rekordní pokuta 1,45 miliardy USD (26,9 miliardy Kč) od Evropské unie za omezování konkurence. Bez zahrnutí trestu ale Intel vydělal jednu miliardu dolarů a výrazně tak překonal odhady analytiků. Nad jejich očekáváním skončily i tržby amerického gigantu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru