Prodej nových osobních automobilů v Evropě se v červnu meziročně zvýšil o 2,4 procenta na 1,462 milionu vozů. Oznámilo to sdružení výrobců automobilů ACEA.

Prodej tak zaznamenal první nárůst za 14 měsíců.

V celém prvním pololetí prodej v důsledku hospodářské krize klesl o 11 procent na 7,426 milionu vozů.

Za červnovým nárůstem stála podle ACEA vládní opatření na podporu výměny starých automobilů za nové ve více než deseti členských zemích Evropské unie.

V západní Evropě se prodej v červnu zvýšil o 4,6 procenta na 1,382 milionu vozů. V nových členských zemích EU se však propadl o více než čtvrtinu na 79.670 vozů.

V České republice nicméně prodej podle sdružení v červnu stoupl o 18 procent na 16.284 vozů a na Slovensku dokonce o 57 procent na 10.355 vozů.

Celosvětovou poptávku po automobilech zasáhla finanční krize, která vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Výroba automobilů v zemích EU tak v prvním čtvrtletí klesla o 35 procent na 3,4 milionu vozů.

Evropský automobilový průmysl podle ACEA zaměstnává 2,2 milionu lidí přímo ve výrobě automobilů. Zajišťuje navíc práci pro dalších 9,8 milionu lidí v souvisejících odvětvích.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru