Nezaměstnanost ve Spojených státech bude pravděpodobně ještě několik měsíců pokračovat v růstu. Uvedl to v úterý americký prezident Barack Obama. Upozornil, že obnova zaměstnanosti obvykle zaostává za ostatními známkami hospodářského oživení.

Míra nezaměstnanosti v USA se v červnu vyšplhala na 9,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 1983. "Pravděpodobně budeme po několik měsíců nadále sledovat nárůst nezaměstnanosti," řekl Obama po setkání s nizozemským premiérem Janem Peterem Balkenendem.

Nejhorší míra nezaměstnanosti je v Michiganu, kde dosáhla 14,1 procenta. Obama obhajoval svůj program investovat do zdravotní péče, energie, vědy a inovací infrastruktury, vidí v tom klíč k dlouhodobému hospodářskému růstu. Chce vložit peníze na obnovu zastaralých zařízení nebo vybudovat nové, a na rozvoj on-line kurzů a učinit je volně k dispozici pro studenty i ostatní uživatele, kteří je chtějí používat.

"Viděli jsme určitou stabilizaci na finančních trzích, což je dobré, protože to znamená, že firmy si mohou půjčovat a banky opět začínají poskytovat úvěry," dodal.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí propadl o 5,5 procenta. Největší ekonomika světa tak klesala již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974 a 1975.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru