Zavedení víz do Kanady komplikuje v mnoha ohledech život cestovním kancelářím. Jedna z největších "cestovek", CK Eso travel, musela odsunout páteční zájezd o týden, neboť není možné tak rychle zajistit pro všechny klienty víza. Ztráta se přitom počítá na statisíce korun, oznámil šéf Esa Tomáš Cikán.

Na pátek byl naplánován odlet skupiny 20 lidí, kteří hodlali během dvou týdnů procestovat národní parky na západním pobřeží Kanady. "Jediná šance, aby mohla odletět páteční skupina, je, že klienti naskáčou do vozů a odjedou do Vídně vyřizovat víza. To bohužel není možné, někteří z nich jsou v zahraničí," uvedl Cikán.

O částku se podělí rovným dílem

Všichni klienti nakonec souhlasili s odložením zájezdu o týden, což s sebou nese nemalé náklady - nejen pro CK ale i pro samotné klienty. Zatímco letecké společnosti změnily termín bez poplatků, kanadští hoteliéři na žádnou dohodu nepřistoupili. Nové ubytování vyjde na více než půl milionu korun; kancelář se s klienty dohodla, že se o částku podělí rovným dílem, každý pasažér si tak připlatí 11 000 korun.

"Tsunami v roce 2004 byla příroda, ale tohle je čuňárna," srovnal Cikán dvě krizové situace. Zároveň si postěžoval na liknavost kanadského zastoupení ve Vídni. Když CK žádala o akreditaci pro vyřizování víz pro klienty, ambasáda sdělila, že odpoví do 12 dnů. Po urgencích lhůtu na odpověď zkrátila na čtyři dny.

Problémy i s výlety z Kanady do USA

Zavedení víz do Kanady nepůsobí potíže pouze lidem, kteří se za oceán teprve chystají. Například cestovní kancelář America Tours řeší problém, zda se její klienti, kteří v Kanadě již jsou, bez problémů vrátí zpět z jednodenního výletu na Aljašku.

"Na dotazy k budoucím zájezdům je příliš brzy, teď řešíme situace, které nastávají přímo na cestě," uvedl obchodní ředitel Jan Kužel. Výlet z kanadského městečka Whitehorse do bývalého zlatokopeckého střediska Skagway na území USA se má uskutečnit v úterý a klientům hrozí, že je kanadské úřady nepustí při návratu zpět a uvíznou v americké divočině.

"Průvodce má nařízeno zjistit, jestli je pustí zpátky, a pokud ne, tak výlet bude zrušen," uvedl Kužel. CK America Tours, která je největším specialistou na zájezdy do severní Ameriky, se nyní podle něj snaží získat co nejvíce informací k vízové proceduře. Jak se kancelář zachová, pokud klient nedostane víza a bude již mít zaplacený zájezd, bude prý jasné v pátek.

Klienty v Kanadě má i Čedok, ti se však na výlet do USA nechystají. Podle marketingové ředitele Tomáše Brejchy jsou za získání víz primárně odpovědní klienti. Dodal, že účastníci zájezdů zpravidla s vízy problém nemají. "Pokud by však (problémy) nastaly, vyjdeme zákazníkům maximálně vstříc," řekl Brejcha s tím, že CK v takovém případě klientovi naúčtuje pouze vynaložené náklady. 

Jednodušší je jet do USA

Čedok i America Tours plánují další zájezdy do Kanady až na srpen; věří, že do té doby se situace vyjasní. Dosud třeba není zřejmé, zda víza bude moci zařizovat na základě plné moci i cestovní kancelář.
 
Zástupci cestovních kanceláří se shodli, že Češi jsou velmi choulostiví na vízovou politiku a neradi uvádějí například údaje o své finanční situaci. Příští rok je proto možné očekávat prudký pokles zájmu o Kanadu. "Raději pojedou do USA, kde je podobně krásná příroda a víza nejsou potřeba," uvedl Cikán.