Itálie chce po roce 2013 začít s výstavbu vlastních jaderných elektráren. Na italsko-slovenském fóru v Bratislavě to toto úterý řekl italský ministr pro ekonomický rozvoj Claudio Scajola. Italský parlament minulý týden po dvou dekádách povolil výrobu energie v jaderných elektrárnách, která byla od výbuchu elektrárny v Černobylu zakázána.

Výstavba nových jaderných zdrojů v Itálii by tak začala v době, kdy Slovenské elektrárny (SE) dokončí dva nové bloky elektrárny v Mochovcích. Většinovým vlastníkem SE je italská společnost Enel, jejímž největším akcionářem je italská vláda. Celková investice má dosáhnout do roku 2013 2,7 miliardy eur (70,3 miliardy Kč), z kterých se 2,2 miliardy eur (57,3 miliardy Kč) vykryjí z vlastních zdrojů. Podle Scajoly jde o největší investici italských firem v zahraničí.

"Jakmile dokončíme práci zde, začneme práci v Itálii," řekl Scajola. Dodal, že jeho země platí v současnosti za elektřinu o třetinu více než ostatní země střední Evropy. "Nechceme produkovat elektrickou energii v jaderných elektrárnách v jiných zemích, ale u nás doma, (...) abychom byli doma bezpeční," řekl Scajola.

Velké oči jaderných plánovačů - čtěte ZDE

Jaslovské Bohunice: ČEZ postaví se Slováky nový blok jaderné elektrárny - čtěte ZDE

Na Slovensku plánuje vybudovat jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích ve spolupráci se slovenskou vládou i český ČEZ. Začátek výstavby je plánován na rok 2014, do provozu by měla být uvedena v roce 2020.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru