Bývalého polského premiéra Jerzyho Buzka zvolili evropští poslanci v tajném hlasování novým šéfem europarlamentu. Ten se v úterý na plenárním zasedání ve Štrasburku poprvé sešel v novém složení po červnových volbách.

Zvolením Buzka se prolomila další bariéra mezi starými a novými zeměmi Evropské unie. Polák s českými kořeny je vůbec prvním zástupcem postkomunistické země na tak vysokém postu.

Polský expremiér patří k lidovecké frakci, která ve volbách získala nejvíce křesel v parlamentu o 736 členech. Jeho jedinou soupeřkou byla švédská levicová poslankyně Eva Brittová-Svenssonová, které ale už dopředu experti nedávali příliš šancí.

Buzek získal 555 hlasů, přičemž ke zvolení jich potřeboval nejméně 323. Na předsednickém postu střídá Němce Hanse-Gerta Pötteringa, taktéž lidovce.

Polák Buzek se narodil 3. července 1940 ve Smilovicích v okrese Frýdek-Místek a jeho předkové pocházejí ze starého českého rodu Buzků, který se po Bílé hoře natrvalo usídlil ve Slezsku.

V polovině skončí, aby uvolnil místo levici

Je velmi pravděpodobné, že polský politik, který ve volbách do EP získal v Polsku rekordní počet hlasů, bude ve funkci jen v první polovině pětiletého mandátu Evropského parlamentu.

Potom by ho měl na stejně dlouhou dobu vystřídat zástupce levice, kterým bude nejspíš německý šéf socialistických europoslanců Martin Schulz.

Obsazení postu předsedy je totiž tradičně dáno dohodou dvou nejsilnějších parlamentních frakcí, tedy lidovecké a socialistické. Žádná ze stran totiž nemá v EP většinu a bez podobné shody by bylo zvolení předsedy poměrně složité.

Profil nového předsedy evropského parlamentu

- Jerzy Karol Buzek se narodil 3. července 1940 ve Smilovicích na nynějším území ČR, v okrese Frýdek-Místek. Jeho předkové pocházejí ze starého českého rodu Buzků, který se po Bílé hoře natrvalo usídlil ve Slezsku.

- Dnes žije v jihopolských Gliwicích nedaleko českých hranic. Zde studoval Slezskou polytechniku a později pracoval v Ústavu inženýrské chemie Polské akademie věd, v roce 1997 dosáhl titulu profesor.

- Je autorem řady odborných publikací, je považován za odborníka v oblasti chemických procesů při ochraně životního prostředí a za mezinárodně uznávaného experta na odbourávání následků skleníkového efektu. Má řadu patentů týkajících se odsiřování plynů a ochrany životního prostředí.

- Patřil k zakladatelům Nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita, který tvořil páteř strany Společenské hnutí AWS, a od počátku se podílel na jeho řízení. Od prosince 1997 na dobu ve funkci premiéra přerušil členství, v letech 1999-2001 byl předsedou AWS.

- V letech 1997-2001 byl předsedou vlády a též poslancem Sejmu za volební obvod Gliwice.

- Po roce 2001 se stáhl z politického života v Polsku, soustředil se na akademickou práci a stal se prorektorem Polské akademie v Čenstochové a profesorem na Fakultě mechanického inženýrství Opolské univerzity.

- Členem Evropského parlamentu je od června 2004, letos v červnu byl do EP zvolen znovu.

- Je ženatý, manželka Ludgarda je vědecká pracovnice Ústavu inženýrské chemie PAV v Gliwicích. Mají dceru Agatu.

- Je evangelík (luterán), hovoří několika jazyky (plynně anglicky, dobře německy a rusky), nekuřák, hraje tenis, jezdí na koni a dovolenou tráví nejraději na plachetnici nebo na kajaku.

- Je považován za inteligentního, duchaplného, kolegiálního a slušného člověka se smyslem pro humor a sebeironii, výborného vypravěče vtipů a "workoholika".

- Své politické postoje hodnotí jako "napravo od středu", ostatní jej označují za mírného liberála, schopného vyslechnout argumenty a ty rozumné akceptovat.

Zdroj: ČTK