Japonské akcie v úterý prudce oživily, a zastavily tak devítidenní sérii propadů. Dařilo se hlavně exportérům, kteří profitovali z růstu amerického akciového trhu a vývoji na devizovém trhu, kde se zastavil růst kurzu japonského jenu. Vzhůru se vydaly rovněž akcie některých automobilek.

Index Nikkei 225 si připsal 211,48 bodu a den uzavřel růstem o 2,34 procenta na 9261,81 bodu. V pondělí naopak oslabil o 2,6 procenta a vinou propadů v předchozích dnech se dostal nejníže od 18. května. Širší index Topix dnes vzrostl o 1,9 procenta na 868,57 bodu.

Akcie Nissan Motor zpevnily o více než sedm procent díky plánům zvýšit objem výroby v Číně. Více než šestiprocentní zisk si připsaly rovněž akcie společnosti Komatsu. Vliv měla zpráva listu Nikkei, podle níž se firma ve druhém kalendářním čtvrtletí vrátila k zisku.

Finanční tituly

Dařilo se i finančním titulům, jejichž akcie zpevnily o tři až pět procent. Odvětví reagovalo hlavně na komentář vlivné analytičky bankovního sektoru Meredith Whitneyové. Ta ve vysílání televize CNBC řekla, že velké americké banky si ve druhém čtvrtletí mohly vést poměrně dobře. Whitneyová zároveň doporučuje nakupovat akcie banky Goldman Sachs.

"Po období poklesu trh hledá příležitost ke změně trendu. Ten analytický komentář ke stavu finančního sektoru se k tomu náramně hodí," poznamenal k situaci na trhu hlavní technický analytik makléřské společnosti Mizuho Securities Jutaka Miura.
Na devizových trzích se zastavil růst jenu. Americký dolar ale v růstu pokračuje a odpoutal se od pětiměsíčního minima k jenu, kde byl v pondělí. Kurzy se odvíjely hlavně od stavu akciového trhu, který se vrátil k růstu, takže se zvýšila i chuť riskovat. Na trhu ale panuje nervozita právě kvůli blížícímu se zveřejnění hospodářských výsledků klíčových firem.

Americký dolar vůči jenu zpevnil o 0,3 procenta na 93,21 JPY, zatímco v pondělí se ocitl na pětiměsíčním minimu 91,73 JPY. Euro vůči jenu zpevnilo o 0,4 procenta na 130,38 JPY, podobně australský dolar k jenu vzrostl o 0,5 procenta na 73,18 JPY.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru