Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic podle očekávání v uplynulém týdnu výrazněji zlevnily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla průměrně o 30 haléřů na 28,70 koruny za litr. Nafta v průměru zlevnila o 23 haléřů na 26,63 koruny za litr. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS. O týden dříve byl pokles cen pohonných hmot poloviční. Ceny se nyní vrátily na úroveň z poloviny letošního června.

"Cena ropy na světových trzích zažívá v posledních dnech prudký propad, což je pro české motoristy velmi příznivou zprávou," sdělil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena za barel v uplynulém týdnu poklesla o více než šest dolarů a dostala se pod hranici 60 dolarů. Snížení cen pohonných hmot v ČR podle Čermáka také nahrává slabší motoristická sezona a posilující koruna vůči dolaru. Ceny benzinu i nafty by podle něj měly pokračovat ve poklesu. "V následujících dnech očekáváme výrazný pokles cen pohonných hmot, který se bude pohybovat v řádu několika desetihaléřů," dodal analytik.

Nejdražší benzin byl v neděli v Moravskoslezském kraji, kde se prodával průměrně za 29,21 korun za litr. Hranici 29 korun za litr benzinu stále převyšují také tři další kraje: Jihomoravský (29,13 Kč/l), Praha (29,06 Kč/l) a Zlínský (29,03 Kč/l). Ve Zlínském kraji je cena stejná jako minulý týden. Nejvýraznější zlevnění benzinu zaznamenala společnost CCS v kraji Vysočina, kde cena klesla o 45 haléřů na 28,83 koruny za litr.

Nejlevnější benzin je stále k dostání v Královéhradeckém kraji, pokles o 38 haléřů posunul cenu na 28,16 koruny za litr. Královéhradecký kraj následují kraj Pardubický (28,36 Kč/l) a Jihočeský (28,41 koruny za litr).

I přes pokles o 24 haléřů zaplatili v neděli za naftu nejvíce opět řidiči v kraji Vysočina, kde stála 27,16 koruny za litr. Hranici 27 korun za litr nyní překračují ještě tři další kraje: Praha a Zlínský kraj, kde nafta stojí shodně 27,05 koruny za litr a Jihomoravský kraj s cenou 27,03 Kč/l.

Alternativní paliva

Výrazné snížení cen pohonných hmot se netýká alternativních paliv. Zkapalněný plyn LPG za uplynulý týden mírně zlevnil o tři haléře na 12,37 koruny za litr. Cena stlačeného zemního plynu CNG v červenci oproti minulému měsíci vzrostla o 15 haléřů na 16,24 koruny za metr krychlový. Jeden metr krychlový odpovídá jednomu litru benzinu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru