V prvním pololetí letošního roku bylo v České republice podáno celkem 4021 insolvenčních návrhů, což je o téměř 58 procent více než ve stejném období loni, informovala o tom v pondělí společnost Creditreform. Podle jejích odhadů se bude situace i nadále zhoršovat.

V samotném červnu totiž bylo podáno celkem 891 návrhů, což je za jeden kalendářní měsíc podle Creditreform nejvíce insolvenčních návrhů v historii insolvenčního rejstříku.

"Vzhledem k tomuto vývoji očekáváme, že již koncem srpna 2009 dosáhne počet podaných insolventních návrhů na firmy počtu podání za celý rok 2008," uvedla analytička Creditreform Miloslava Osvaldová. Nejmarkantnější je nárůst počtu insolvenčních návrhů právnických osob, a to o 87 procent.

Krize přinese ještě další insolvenční návrhy

Výrazný růst insolvenčních návrhů spojuje právník Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark s hospodářskou krizí. "Počet podaných insolvenčních návrhů odpovídá hospodářské situaci a do konce roku ještě pravděpodobně poroste," řekl ČTK.

Insolvenční návrhy leden - červen
Rok 2008
2009


z toho právnické osoby
z toho právnické osoby
leden 273 106 441 296
únor 495 205 594 368
březen 487 265 678 427
duben 497 285 723 465
květen 390 261 694 402
červen 409 271 891 507
Celkem 2551 1393 4021 2465
Pozn: Pro přesnost je třeba uvést, že na jednu firmu může být podáno více insolvenčních návrhů
Zdroj: Creditreform

Stejně situaci hodnotí i Hospodářská komora, podle které kvůli krizi není ovšem nárůst počtů řízení překvapením. "Nárůst firem neschopných hradit své závazky je podle Hospodářské komory naprosto samozřejmým důsledkem hospodářské recese v ČR a například i dlouhodobé druhotné platební neschopnosti řady tuzemských společností," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Některým firmám by podle něj jistě pomohla větší vstřícnost ze strany bank v otázce přístupu k finančním zdrojům. "Situaci by zároveň zlepšila i lepší platební morálka ze strany samotných firem, v opačném případě se problémy řetězí a situace se dále zhoršuje," dodal Kužel.

Věřitelé mají často smůlu a nedostanou nic

V průběhu prvního pololetí bylo přitom u právnických osob pro formální závady v podání odmítnuto 442 návrhů, na 746 společností byl prohlášen konkurz a 845 návrhů bylo zamítnuto pro nedostatek majetku dlužníka.

"Z uvedeného vyplývá, že více než polovina zbankrotovaných firem nemá žádný majetek a věřitelé se nedočkají ani částečné náhrady svých pohledávek," upozornila společnost.

Právník se ale domnívá, že nedostatek majetku dlužníka nemusí ještě pro věřitele znamenat konec nadějí. "Samotná skutečnost, že konkurz je zamítnut pro nedostatek majetku, ještě neznamená, že věřitel vyčerpal všechny nástroje, jak se alespoň částečně ke svým pohledávkám dostat. Jednou z možností je například zjištění, zda statutární orgán dlužníka neporušil své povinnosti, a následně vymáhat nedobytné pohledávky dlužníka přímo na něm," uvedl Hrnčíř z Ambruz & Dark.

Creditreform je jednou z předních společností, která poskytuje hospodářské informace, zajišťuje inkaso pohledávek a nabízí další služby v oblasti řízení finančních rizik prostřednictvím sítě více než 170 kanceláří po celé Evropě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru