Japonské akcie v pondělí klesly o 2,6 procenta na nejnižší úroveň za osm týdnů. Ve vývoji se odráží politická nejistota před všeobecnými volbami. Premiér Taró Aso se rozhodl příští týden rozpustit parlament a vypsat nové volby, které by se měly konat 30. srpna.

Index Nikkei oslabil o 236,95 bodu na 9050,33 bodu. Posilovaly ale akcie pivovarů, protože společnost Suntory Holdings oznámila, že zvažuje fúzi s větším rivalem Kirin. Vznikl by tak jeden z největších potravinářských koncernů ve světovém měřítku.

Premiér se na vypsání předčasných voleb v pondělí dohodl s předáky své Liberálnědemokratické strany (LDP). Umožní to rozpuštění dolní komory parlamentu, které premiér podle japonské televize NHK provede 21. července. Aso se tak rozhodl v reakci na drtivou porážku stran vládní koalice v regionálních volbách v Tokiu.

Jen posílil vůči euru

Kurz jenu na tuto zprávu reagoval slabě, posílil ale vůči euru díky očekávání, že se světová ekonomika oživí. Podle obchodníků a analytiků není načasování voleb nijak překvapivé. Kurz eura oslabil o 0,4 procenta na 128,58 JPY a dolar oslabil o pětinu procenta na 92,35 JPY, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru