Letošní rok je pro obchodníky s cennými papíry na burzách jeden z nejhorších v tomto desetiletí. Masivní výprodeje vystřídal nezájem investorů o obchodování s akciemi. Objemy obchodů prudce klesly a brokeři přicházejí o příjmy z poplatků. Ani růst cen, které akcie na burzách zažívaly od letošního března, obchodům příliš nepomohl.

Federace evropských burz cenných papírů uvedla, že v prvním pololetí se na 21 evropských burzách zobchodovaly akcie celkem za 4,6 bilionu eur. O rok dříve to bylo dvakrát tolik, a to přitom šlo o období, které bylo postiženo propadem trhů na konci roku 2007.

Důvodem současného nepříznivého vývoje je jednak pokles celkové hodnoty akcií, a právě nižší aktivita investorů. Ti často akcie vyprodali a nyní drží hotovost a čekají na příležitost, kdy cenné papíry opět nakoupit. Obchodníci - řada z nich se v Česku v prvním čtvrtletí propadla do ztráty nebo jim výrazně klesl zisk - tak jen mohou čekat, až se objemy obchodů zase zvednou.

To bude záležet hlavně na dalším vývoji světové ekonomiky. V těchto "mrtvých" časech se čeká na jakýkoli impulz. "Je třeba, aby se burzy vydaly jasným směrem. Je jedno, jestli nahoru nebo dolů, ale musí panovat přesvědčení, že to vydrží, aby se začalo více obchodovat," říká analytik Milan Vaníček z makléřské společnosti Atlantik FT.

I když se o prázdninách velká aktivita čekat nedá, investoři nyní sledují hlavně výsledky amerických a evropských firem za první pololetí. Pozornost bude soustředěna zejména na banky. Svůj výkon by měl již ve středu oznámit Goldman Sachs.

Výsledky budou důležitější než kdy jindy, protože ukážou, zda se ekonomiky skutečně zotavují. Nebo že tzv. zelené výhonky, které měly označovat konec recese, byly pouhou falešnou iluzí. To vše rozhodne o dalším směřování akcií. Mnozí ekonomové se však domnívají, že světové hospodářství ještě může investory pořádně překvapit. Například podle profesorů ekonomie Nourila Roubiniho z univerzity v New Yorku a Roberta Schillera s Yale bude recese ještě dlouhá, protože spotřebitelé nejsou přesvědčeni, že vlna propouštění a pokles cen domů jsou u konce. Možná bude třeba i další stimulační vládní balíček.

Pokračující recese způsobila, že pro burzy nevyznívají lichotivě ani další statistiky za první letošní pololetí. Zatímco loni ve stejném období přibylo na burzách 263 nových firem, letos to je zatím jen 50. Z toho se o velkou část postarala polská burza, kam však zamířily pouze malé emise. Po propadu trhů zůstává o třetinu nižší i celková tržní kapitalizace všech firem na burzách: ta nyní činí 6,6 bilionu eur oproti necelým 10 bilionům v červnu 2008.