Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požaduje po vládě 1,32 miliardy korun na finanční pomoc oblastem, které byly postiženy nedávnými povodněmi. Ministerstvo o tom v pátek informovalo v tiskové zprávě. Návrhem by se měla zabývat vláda na svém pondělním zasedání.

MMR představilo na začátku července několik forem finanční pomoci, které mají pomoci lidem a oblastem, které ničivá povodeň postihla. "Náš nynější odborný odhad výše finanční pomoci, která by měla aktuálně pokrýt naše plánované programy, je nyní zatím 1,32 miliardy korun," uvedl ministr Rostislav Vondruška.

170 milionů korun do domácností

Pro domácnosti má jít z této částky podle odhadů až 170 milionů korun. MMR chce například domácnostem, jejichž dům byl povodní zdevastován a následně demolován, poskytnout 150 000 korun a poté ještě příspěvek na demolici. Dotace půjdou také obcím na zajištění dočasného ubytování. Každá domácnost, jejíž byt byl vytopen, může navíc žádat o příspěvek ve výši 30 000 korun.

Podle ministra pak byl výrazně poničen obecní a krajský majetek. Na jeho obnovu chce MMR požádat o 1,15 miliardy korun.

Finanční pomoc podle MMR poskytne také Státní fond pro rozvoj bydlení, podle odhadů až 370 milionů korun. Ten by měl poskytovat zvýhodněné úvěry pro obce na modernizaci bytového fondu, fyzické osoby budou moci požádat o úvěr na novou výstavbu bytů či domů až do výše 850 000 korun. Na opravy bytů, které poničila povodeň, budou moci lidé žádat o úvěr ve výši 150 000 korun.

Povodně, které v minulých týdnech postihly část Čech i Moravy, si vyžádaly 14 obětí a podle odhadů materiální škody za pět až šest miliard korun. Většinu nákladů ponese stát. Navíc ČR získala díky prodeji státních dluhopisů Evropské investiční bance (EIB) na likvidaci povodňových škod tři až čtyři miliardy korun.

Letošní záplavy, které jsou třetí nejtragičtější v novodobé historii země, zřejmě podle ministra financí Eduarda Janoty zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun.
Související