Ministři financí Evropské unie se v pátek v Bruselu předběžně dohodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Novinářům to řekl náměstek švédského ministra financí Hans Lindblad, který jednání řídil.

Návrh rozpočtu "z dílny" Evropské komise se soustředí na oživení hospodářského růstu z nynější recese. Komise se v něm snažila zajistit ekonomice prostředky, proto zvýšila výdaje na 122,3 miliardy eur proti plánu 116,7 miliardy na letošní rok.

Podle Lindblada nicméně rozpočet dozná některých změn. Členské státy chtějí seškrtat výdaje na unijní administrativu a naopak chtějí vytvořit ještě větší rezervy pro boj s hospodářskou krizí. Čísla proto doznají změn poté, co projdou každoročním maratonem jednání mezi členskými státy a europoslanci.

Zaměření na výzkum a energetiku 

Největší podíl finančních prostředků v návrhu, a to 45 procent, by měl nicméně podpořit růst a zaměstnanost. Nejvyšší nárůst prostředků, o 12 procent, navrhuje komise výzkumu a energetice. V relativním vyjádření se rozpočet zvýší na 1,04 procenta ekonomické produkce EU v porovnání s 0,90 procenta z letošního roku. Částečně se v tom odrážejí vyšší výdaje pro nové členy na východě Evropy, s čímž se počítalo i v dlouhodobém plánu na roky 2007 až 2013.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru