Stávka řeckých letových dispečerů se v sobotu s největší pravděpodobností konat nebude. Sdělily to v pátek informované zdroje, podle nichž stávku nepovolil řecký soud.

Stávka řeckých letových dispečerů, která se chystala na sobotu, by zřejmě výrazně zkomplikovala odlety Čechů na dovolenou v Řecku. Řekla to v pátek Vladimíra Dufková, mluvčí společnosti Travel Service, která má v sobotu vypravit do Řecka sedm letů.

Stávka měla podle dostupných informací začít dnes ve 23:00 a trvat 24 hodin. Travel Service nyní hledá možná řešení situace, v úvahu připadá například posun některých letů na dnešní večer. Dufková zároveň vyjádřila naději, že řečtí dispečeři stávku ještě odvolají.

Vyšší platy a důchody 

Vedle Travel Servisu do Řecka létají v sobotu České aerolinie.

Řecko patří spolu s Chorvatskem a Itálií k nejoblíbenějším přímořským cílům českých rekreantů.

Dispečeři stávkovali už 26. června. Cílem protestu bylo vynutit si zvýšení platů i důchodů a zaměstnanecké benefity. Chtěli také přimět vládu, aby modernizovala systém řízení letového provozu.

V sobotu letí stovky Čechů

Z hlediska cestovních kanceláří je sobota krajně nepříjemný termín, neboť se mění turnusy. Většinu klientů na plánovaných charterech mají kanceláře Fischer a Čedok, celkem jde o stovky lidí.

"Pokud stávka bude, všechny klienty obvoláme, aby nejezdili zbytečně na letiště," uvedl mluvčí Fischera Daniel Plovajko. Naopak klienti, kteří se z řeckých ostrovů chystají zpět do Prahy, si možná dovolenou o pár hodin na náklady "cestovky" nechtěně prodlouží.

Plovajko uvedl, že případná stávka by se zřejmě netýkala odletů, které jsou naplánovány na dnešní večer a noc. Travel Service a cestovní kanceláře nyní hledají možná řešení situace. Vedle Travel Servisu do Řecka létají v sobotu České aerolinie, jejich mluvčí Hana Hejsková se vyjádří během dne, až bude situace jasnější.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru